Emtiada panik satışı spekülatör kokuyor

Emtiada panik satışı spekülatör kokuyor

Emtiada yoğun satış dalgası dün de sürdü. Piyasa oyuncuları sert düşüşten spekülatörler ve ABD’den gelen olumsuz verileri sorumlu tutuyor

Emtiada panik satışı spekülatör kokuyor
16px
24px
07.05.2011 10:09
ABONE OLgoogle

Önceki gün akşam saatlerinde 12 dolara varan düşüş yaşayan petrol fiyatlarında kayıplar dün de devam etti.

Büyük fonların pozisyonlarını kapatmaları ve yatırımcıların küresel büyümenin yavaşlayacağı yönündeki endişeleri toplu satışa geçmelerine yol açtı ve petrolün yanı sıra hemen tüm emtia fiyatlarını aşağı çekti.

Brent petrolünün varil fiyatı dün 5 dolar daha gerileyerek 105.15 dolara geriledi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar nedeniyle petrol son aylarda kesintisiz bir ralli yaşamış ve 2.5 yılın en yüksek seviyesi olan 127 dolara kadar çıkmıştı.

Emtiada satış dalgasını başlatan gümüş ise dün yüzde 2 değer kaybederek 34.2 dolara geriledi. Böylece, geçen hafta ons başına 50 dolarla rekor kıran gümüşteki toplam kayıp yüzde 30’a yaklaştı. Her şeye rağmen yatırımcının güvenli liman olarak gördüğü altın ise önceki günkü kayıplarını kısmen telafi etti ve yüzde 1 yükseldi. Ancak spot altının ons fiyatı yine de 1.500 doların altında kaldı.

Soros’un fonu satışa geçti

Dün emtia fiyatlarındaki düşüşün sürmesinde, ABD istihdam piyasasına ilişkin verilerin beklenenden düşük gelmesi de etkili oldu. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre nisanda tarım dışı istihdam 244.000 artarken, işsizlik oranı da yüzde 9 olarak açıklandı.

Piyasa oyuncularının beklentisi  istihdamın 186.000 kişi artacağı, işsizlik oranının yüzde ise 8.8’de kalacağı yönündeydi. Piyasa oyuncularının anlam vermekte en çok zorlandığı konu ise bu büyük satış dalgasını tetikleyen gelişmenin ne olduğuydu. Hafta başında Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir haberde ünlü spekülatör George Soros’unki de olmak üzere bazı büyük hedge fonların altın ve gümüş piyasasında pozisyon kapamaya başladığı bilgisi yer almıştı.

Öte yandan bazı ekonomistler de ABD’de galonu 4 dolara yükselen benzinin tüketiciyi ürküttüğünü, toparlanmanın da istenildiği kadar güçlenmediğini belirterek sebebin makroekonomik olduğunu savunuyor. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımında.

Trend kırıldı mı?

Bazı ekonomistler, fiyatlarda yaşanan sert düşüşün emtia piyasalarında iki yıldır süren yükseliş trendinin kırıldığı anlamına geldiğini savunuyor. Bazılarıysa yükselişin yeniden başlayacağını ve fiyatlardaki gerilemenin alım fırsatı olduğu görüşünde. Natixis emtia araştırma bölümü yöneticisi Nic Brown, “Şu anda bütün emtiada satış yaşanıyor. Piyasalar fiyat hareketleri konusunda hiçbir emtiada ayrım yapmıyor. Eğer baz metaller de petrol piyasasındaki sert düşüşleri izlerse önümüzdeki dönemde iyi bir alım fırsatı olabilir” dedi.

Yunanistan çıkıyor söylentisi euro’yu vurdu

  Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkacağına ilişkin haber dün piyasaları karıştırdı. Euro/dolar akşamüstü saatlerinde haberin duyulmasıyla 1.4530 seviyesinden 1.4408’e kadar düştü.

Euro/dolar, perşembe günü 1.50 seviyelerini zorluyordu. Yunan Maliye Bakanlığı yaptığı jet açıklamayla haberi yalanladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Haber yanlış olmakla kalmayıp aynı zamanda anlaşılmaz şekilde daha önce Yunan hükümeti ve AB üyeleri tarafından defalarca yalanlanmış iddialara yer vermektedir. Bu tür haberler spekülatif oyunlara fırsat veren kışkırtmalardır” denildi.

Melis Şenerdem/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde