Elyaf ve ipliğe ithalat sınırı

Elyaf ve ipliğe ithalat sınırı

KDV indirim tartışmaşı ile başlayan tekstildeki kavga, yeni bir boyut kazanıyor. İpliğin hammaddesi, uzun ve kısa elyaf ile birlikte filament iplik ithalatında 15 Nisan'dan itibaren referans fiyat uygulamasına geçiliyor.

Elyaf ve ipliğe ithalat sınırı
16px
24px
27.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, alınan kararı gümrüklere resmi olarak da bildirdi. Bu kararın, 10 puanlık KDV indirimi nedeniyle gerginlik yaşayan tekstil ve hazır giyim sektörünün arasını iyice açacağı belirtiliyor.
Referans fiyat uygulamasına tepki gösteren Triko Sanayicileri Derneği Başkanı Oktay Eryılmaz, ithal ettikleri ucuz elyaf ve filament sayesinde ucuz triko ipliği ürettiklerini artık hammadde imal edemeyecek konuma geleceklerini ifade etti. İHKİB Başkan Vekili Sulhi Kökçe de "Hazır giyim sektörüne KDV'nin indirilmesinden sonra ikinci bir darbe geliyor" dedi. TİSK Başkanı Halit Narin ve İTO Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, kararı desteklediklerini açıkladılar
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde