Eleştirilere sert cevap

Eleştirilere sert cevap

ERDOĞAN: HÜKÜMETİ İSTEDİKLERİ GİBİ KULLANAMAYAN ÇEVRELER FERYAT EDİYOR.

Eleştirilere sert cevap
16px
24px
03.06.2006 20:53
ABONE OLgoogle
Erdoğan, "Hortumcular artık istedikleri gibi devletin kasasını, kesesini kullanamıyorlar. Yönlendiremiyorlar. Hani bazı mahfillerin zaman zaman feryat edişleri var ya. Bu feryat edişlerin arkasında yatan gerçek bu hükümeti istedikleri gibi kullanamadıklarından dolayıdır." dedi.

Başbakan Erdoğan, halkın çoğunluk oyuna sahip olmadıkları halde iktidarda bulunmalarını eleştirenlere "Hiçbir zaman bir toplumun yüzde yüzü sizi destekleyecek diye bir şey yok. Demokrasilerde böyle bi şey yok." diye seslendi. Erdoğan, enflasyon ve faizlerde görülen yükselmenin gelecek aylarda düşüşe geçeceğini ifade ederek, hedeflerden sapma olmadığını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya 2. İl Kongresi'ne katıldı. Salona "Antalya seninle gurur duyuyor." sloganları eşliğinde giren Başbakan'a, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile milletvekilleri eşlik etti. Temmuz ayı ortalarına kadar il kongrelerini tamamlayacakları bilgisini veren Erdoğan, Sonbahar'da yapılacak büyük kongrelerini ardından 2007 genel seçimlerine hazır hale geleceklerini ifade etti.

Konuşmasında kendilerine yöneltilen eleştirileri isim söylemeden cevap veren Tayyip Erdoğan, son dönemde eleştiri dozunun artmış olmasını hükümeti istekleri doğrultusunda yönlendiremeyenlere bağladı. IMF ile yapılan anlaşmalar, Merkez Bankası'nın uygulamaları ve batık bankalardan kazanılan paralar ile 93 katrilyon artı değer oluşturduklarını anlatan Erdoğan, "Hortuma devam etseydik bunlar olur muydu? Soruyorum, olur muydu? Hortumlar kesildiği için paralar birikmeye başladı. Hortumcular artık istedikleri gibi devletin kasasını, kesesini kullanamıyorlar. Yönlendiremiyorlar. Hani bazı mahfillerin zaman zaman feryat edişleri var ya. Bu feryat edişlerin arkasında yatan gerçek, bu hükümeti istedikleri gibi kullanamadıklarından dolayıdır." dedi.

Konuşması "Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin." sloganları ile kesilen Erdoğan, halkın büyük çoğunluğunun oyuna sahip olmamalarına rağmen, iktidarda bulunmalarını eleştirenlere karşı "Ben şu anda ülkenin gerçeklerini anlatıyorum. AK Parti iktidarının kazandıklarını anlatıyorum. Ama şunu unutmayın. Kulağı olup, duymayanlar olacaktır. Gözü olup, gerçekleri görmeyenler olacaktır. Dili olup, hakikati söylemeyenler olacaktır. Bunu biliniz. Hiçbir zaman bir toplumun yüzde yüzü sizi destekleyecek diye bir şey yok. Demokrasilerde böyle bir şey yok. Ama biz istiyoruz ki milletimizin büyük çoğunluğunu bu hareketi destekler hale getirelim. Onun içinde kadınıyla erkeğiyle, yediden yetmişe, el ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz ve en ücra köşeye kadar biz tezimizi, yaptıklarımızı anlatacağız. Hayalleri değil. Hedef noktada, hayali olmayanlar icraat yapamaz o ayrı mesele. Hayallerle kandırma yoluna da gidilmez." sözleri ile cevap verdi. diye konuştu. Erdoğan, kendi hayallerinin "Büyük Türkiye" olduğunu söyledi.

Erdoğan, genel ve yerel seçimlerde verdikleri sözleri teker teker yerine getirdiklerini anlatarak, "Ama bütün bunları göremeyen var mı? Var, var var. Gözü olup da görmeyenler var, kulağı olup duymayanlar var, dili olup da hakikati söylemeyenler var." dedi. Eğitim, sosyal güvenlik, öğrenci bursları, asgari ücret konularında yaptıklarını anlatan Erdoğan, ücretsiz kitap dağıtımında muhalefetin "zengin öğrenciye niye kitap veriyorlar" eleştirilerine maruz kaldıklarını hatırlatarak "Öğrencinin fakiri zengini olmaz. Onu için veriyoruz. Bu bir farklılıktır. Bunlar güya bir de halkçıyız diye dolaşıyorlar vatandaşın arasında. Bunların halkçılıkla filan uzaktan yakından alakası yok. Bunların sosyal demokratlıkla alakası yok. Sosyal demokratlık da bizde. Sosyal adalet kimdeyse, sosyal demokratta odur. Bunu böyle bilin." diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde