Elektrik kesintisi için olağanüstü toplantı

Elektrik kesintisi için olağanüstü toplantı

Elektrik kesintisi sorunu bu akşam Enerji Bakanlığı'nda masaya yatırılacak. Bakan Güler, akşam saatlerinde elektrik konusundaki birimlerle toplantı yapacak.

Elektrik kesintisi için olağanüstü toplantı
16px
24px
03.07.2006 13:28
ABONE OLgoogle

Bakan Güler, akşam saatlerinde Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) başta olmak üzere, Bakanlık ilgili birimlerinden oluşan elektrik grubunu toplayacak. Bakanlık yetkilileri, otoprodüktörlerin haber vermeden şalter indirmesi nedeniyle sistemde güç kayması olduğunu öne sürerek, özel sektörü sorumlu tutuyor.

"AL-YA DA-ÖDE" TARTIŞMASI

Bu arada, otoprodüktörlerin üretimi bırakması konusunda bir sorun da, elektrik üretmek için Boru Hatlarıyla Petrol Taşıma Anonim Şirketi'den (BOTAŞ) doğalgaz alan üreticilerin sözleşmeleri nedeniyle ortaya çıktı. Bu sözleşmelerin "al-ya da-öde" yükümlülüğü içerdiği bu nedenle, doğalgazı almasa da fiyatını ödemek zorunda olan özel sektör şirketlerinin EPDK'ya lisans iptali için başvuramadığı bildirildi. EÜD yönetimi ise, ortaya çıkan olağanüstü durum ve zarar tablosu nedeniyle BOTAŞ'ın "al-ya da-öde"den vazgeçmesi gerektiğini savunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde