Elektriğe zam sinyali verdi

Elektriğe zam sinyali verdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, elektriğe zam sinyali verdi

Elektriğe zam sinyali verdi
16px
24px
26.05.2008 22:37
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda elektrik fiyatlarındaki otomatik artış konusunun görüşülmediğini belirterek, elektrik fiyatına zam yapılacağı sinyali verdi.
Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklama sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

"Bakanlar Kurulu toplantısında, elektrik fiyatlarındaki otomatik artış konusu görüşüldü mü ?" sorusuna Çiçek, bu konunun gündeme gelmediğini ifade etti. Çiçek, 18 Kasım 2002 tarihinde ilk hükümeti kurduklarında petrolün varili 22 dolar olduğuna işaret eden Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün gelinen noktada hepimiz görüyoruz ki 135 dolara çıkmıştır. Bazen daha da yukarılara çıktığını görüyoruz. Maalesef Türkiye de o anlamda petrol mağduru bir ülkedir. Biraz evvel de ifade etmeye çalıştım ihtiyacının yüzde 95'ini dışardan temin ediyor. Onun için onu 25 dolardan 35 dolardan almak varken 135 dolardan alıyorsanız bu sizi bütçelerinizde, hesaplarınızda gelecek ile ilgili tüm planlarınızda alt üst eder, hele hele Türkiye büyüme çabası içinde bir ülke ise büyüme özünde de enerji vardır, petrol vardır. Vatandaşlarımız konuya bu açıdan bakması lazım. Yani 135 dolara petrol alıpta bunu 65 dolardan satmaya kalkarsanız batarsınız. Geçmişte bu tip popilist politikalar yapıldı. Tükiye'yi batırdı. Aradaki farkı bi yerden ödemeniz lazım. Nereden ödeyeceksiniz ya dışarıdan daha fazla borçlanacaksınız. O eninde sonunda önünüze gelir. Ya da bir kısım yatırımlardan kısmak koşuluyla günü kurtaracaksınız. Biz hükümet olarak işin doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Bugün alınması ekonomik anlamda neyse onları almaya çalıştık ve imkan varsa da geriye dönük 5 yıllık sürede elektriğe zam yapmadık. Yani ihtiyaç hasıl olmadıkça hiçbir ürünün fiyatını arttırmaktan yana olmadık. Gübre de olduğu gibi akaryakıtta olduğu gibi bunlar dış piyasanın belirlediği fiyatlardır onun dışında bizim gücümüz yetmiyor. Söylediğim konular gelişmiş ülkeler dahil herkesin hesaplarını alt üst eden ber konu. Doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Onun için ama bugün elektrik fiyatlarını konuşmadık. Daha çok enerji konusunda yapılan yatırımları konuştuk. İşin fiyat kısmından ziyade hangi yatırımları devreye sokabiliriz onları konuştuk. Özel sektör konusunda hani imkanları devreye sokabilir onları konuştuk."

ÖZEL SEKTÖR 3 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, enerji yatırımlarının ele alındığını söyledi. Çiçek, elektrik yatırımlarında, 18 Kasım 2002 tarihinden nisan 2008 sonuna kadar işletmeye giren özel sektöre ait 3 bin 317 megawatt gücünde 184 adet santralin işletmeye açıldığını söyledi. Bu santralların toplam yatırım tutarı yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu ve elektrik üretimine katkılarının 15 milyon kilowaat saat mertebesinde olduğunu kaydetti. Devlet hazinesinden para harcamaksızın, özel sektörün katkılarıyla 3 milyar dolarlık bir yatırımın gerçekleştiğini ifade eden Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu yatırımlara ilaveten bizden önceki hükümetler döneminde başlamış olup tamamlanamayan 467 megawattlık DSİ hidroelektrik santralleriyle bin 760 megawatlık elektrik üretim anonim şirketine ait kamu termik santrali bizim hükümetimiz döneminde bitirilmiş, onlar da işletmeye açılmıştır. Ayrıca, Mart 2008'e kadar toplam 15 bin 393 megawatt gücünde 370 proje lisans almış olup, bu projelerden ilk 7 bin megawatt gücünde 203 hidroelektrik santral projesi, 900 megwatt gücünde 22 rüzgar santral projesi ve 3 bin 650 megawatt gücünde 31 adet termik santral projesi olmak üzere 11 bin 250 megawatt gücünde 256 projenin yatırımına başlanmıştır. Bu projelerin de yaklaşık yatırım tutarı 14 milyar dolar civarındadır. Bu süre içerisinde 3 bin 317 megawatt kurulu gücünde santral yatırımı başlamış ve bitirilmiş. Bu dönemde nükleer enerjiyle ile ilgili çok önemli adım atılmış, 24 Eylül 2008'de bu alanda ihale açılmış olacak. Şu ana kadar 5 ülke müracaat etmiştir. Kanada, Japonya, Fransa, Belçika ve Rusya olmak üzere 5 ülke ihaleye katılmıştır. 24 Eylül 2008 günü bu alanda önemli bir açılım gerçekleşmiş olacaktır."

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda GAP'ın ele alındığını belirterek, yarın Başbakan Erdoğan'ın geniş açıklamayı yapacağını söyledi. Ayrıca, Bakanlar Kurulu'nda, hukuki uyuşmazlıklarda arabuculucuk müssesini düzenleyen kanun tasarısının ele alındığını belirten Çiçek, 2004 yılında çıkarılan spor müsabakalarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunun da aksayan yönlerinde ele alındığını kaydetti.

Ankaar/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde