Elektriğe de dev zam yolda

Elektriğe de dev zam yolda

Son iki aydaki doğalgaz zamlarının elektriğe yansıması da yüksek olacak.

Elektriğe de dev zam yolda
16px
24px
03.11.2008 11:37
ABONE OLgoogle

Doğalgaz santrallerinin üretimdeki payı kış aylarında artacağı için son iki aydaki doğalgaz zamlarının elektriğe yansıması da yüksek olacak. Yetkililer, çift haneli elektrik zammının artık kesinleştiğini söylüyor.

Ocak ayından bu yana yapılan doğalgaz zammı yüzde 72'yi geçti. Son bir ayda yapılan zamların oranı ise vergiler hariç yüzde 27'yi buldu. Rusya ve İran ile yapılan anlaşmalardaki formülasyon gereği petrol fiyatlarındaki değişim 6 ila 9 aylık zaman dilimleri ile yansıtılıyor.

BOTAŞ'ın yüzde 23'ü bulan zam ihtiyacını Enerji Bakanlığı aslında yansıtmak istemiyordu. Ancak ekonomi yönetimi Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da ikna ederek, Mart ayında indirimi garantilemek istedi. Doğalgaz fiyatları düşeceği için Nisan ayında elektrikte de benzer bir indirim planlanıyor.

ZAM SIRASI ELEKTRİKTE
Ancak arada Ocak ayında otomatik olarak belirlenecek bir elektrik zammı daha var. Ekim ve Kasım aylarında üst üste yapılan yüzde 27'lik doğalgaz zammı, elektriğe de yansıyacak. Son üç aylık periyotta dolar kuru da arttığı için buradan da ek bir maliyet gelecek.

Oranın yükselmesini engelleyen tek unsur ise özel sektörden alınan elektriğin tarifesinin düşmesi. Ancak yetkililer, Ocak ayında çift haneli elektrik zammının şimdiden kesinleştiğini belirtiyor. Elektrik, en son Eylül ayında yüzde 9 zamlanmıştı.

BU YIL ÜÇ ZAM YAPILDI
Hükümet, bu yıl elektriğe Ocak ayından geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 zam yapılmasını kararlaştırmış, enflasyon güncellemesinin etkisiyle bu oranlar tüketiciye konutta yüzde 19.5, sanayide de yüzde 12 olarak yansıtılmıştı.

Enerji KİT'lerinde Temmuz'da yürürlüğe giren maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizmasının ardından EPDK, TEDAŞ'ın tüketiciye satacağı elektrik fiyatının 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere ev ve işyerlerinde yüzde 21, sanayide ise yüzde 22 artırılmasını kararlaştırmıştı.

Elektrik Ekim ayında da zamlandı. Elektriğe 1 Ekim'den geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9.07, sanayide yüzde 9.35 zam yapıldı. Böylece yılbaşından bu yana elektriğe yapılan kümülatif zam konutta yüzde 57'yi aşarken, sanayide yüzde 49'a ulaştı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde