'Ekonomi çekle tahmin edilmez'

'Ekonomi çekle tahmin edilmez'

Sanayi Bakanı Çağlayan, İSO Başkanı Küçük'ün "Sanayi kötüye gidiyor" eleştirisine "Protestolu çeke bakıp ekonomi yorumlanmaz" yanıtını verdi..

'Ekonomi çekle tahmin edilmez'
16px
24px
14.02.2008 08:08
ABONE OLgoogle

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'dan, son dönemde iş dünyasından yüksek sesle dile getirilen "Ekonomi kötüye gidiyor. Hükümet rehavete girdi" eleştirilere cevap geldi: "Ben günde 16 saat çalışıyorum. Rehavete kapılan bakan arkadaşım da yok"

İSO Başkanı Tanıl Küçük'ün protestolu çek ve senetlerde rekor kırıldığı değerlendirmesine sert yanıt veren Bakan Çağlayan şöyle konuştu: "Aranızda çek senet kullananlar vardır. Son günlerde bir moda görmeye başladım. Bu, ekonominin kurallarını iyi bilen ve içinde olan biri olarak benim tuhafıma giden bir konu. Protesto edilen senet ve çek sayısının, ekonominin kötü olduğunun göstergesi olduğuna dair bazı yanlış ifadeler var. Dünyanın hangi ekonomik modelinde protesto edilen çek, senet sayısı ekonominin temel göstergesidir? Bu konuda bakılacak parametreler bellidir. 2002'de bankaların vermiş olduğu kredilerin yüzde 37.5'i,takipteki kredilerdir. Bugün takipteki kredilerin alacaklara oranı yüzde 3.5'tir."

TÜRBAN YABANCIYI ETKİLEMEZ
Bakan Çağlayan'ın konuşmasında verdiği mesajlar şöyle:

* Belki oda başkanı olsam ben de 'hükümet rehevate girdi' gibişeyler söylerdim. Ama işin mutfağında biri olarak bunu kabul etmiyorum, reddediyorum

* Uluslararası yatırımcıların türban konusunda bir endişesi yok. Bu, demokratik bir konudur.

* Bu kurla ihracat yapmanın çok zor olduğunu bilen biriyim.

* Türk Ticaret Kanunu'nun önümüzdeki birkaç hafta içinde Meclis genel kurul gündemine gelecek.

* Sosyal Güvenlik Reformu'nu yapmakta çok geç kalındı. Sosyal güvenlikte işveren primlerine ilişkin 5 puanlık indirimi söz verdiğimiz gibi bu yıl yapacağız. Durumun el vermesi halinde buna devam ederiz.

'Reformları türban tartışması yüzünden geciktiriyorsunuz'

The Economist son sayısında AKP ve MHP'nin başını çektiği türban tartışmalarının Türkiye'yi AB hedeflerinden uzaklaştırdığını yazdı. Dergide, "Türkiye reform sürecini son dönemdeki laiklik ve türban tartışmaları nedeniyle erteliyor. Bu konuda hareket etmekte yavaş davranıyor. Türkiye acil olarak gerçekleştirmesi gereken reformlara odaklanmalı. Ancak bu yolla AB hedefine ulaşabilir" eleştirisi yapıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde