Dolara Merkez desteği

Dolara Merkez desteği

Merkez Bankası, Döviz ve Efektif piyasaları için önemli bir açıklama yaptı...

Dolara Merkez desteği
16px
24px
09.10.2008 09:49
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası, Döviz ve Efektif piyasaları döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine bugünden itibaren yeniden başlanmasına karar verdi.

Merkez Bankası'nın internet sitesinde yapılan duyuruda şöyle denildi:

Bilindigi üzere, Bankamız bünyesinde 1988 yılında kurulan Döviz ve Efektif Piyasalarında Merkez Bankası bir taraftan islem yapmaya yetkili bankaların birbirleri ile gerçeklestirdigi çesitli döviz islemlerine aracılık ederken, diger taraftan politika hedefleri dogrultusunda islemler de yapabilmekteydi. Bu piyasa bünyesindeki döviz depoları piyasası da Bankamızın aracılık faaliyetleri yürüttügü piyasalardan birisiydi.

Ancak, 2 Ocak 2002 tarih ve 2002-1 Sayılı “2002 Yılında Para ve Kur Politikası ve Muhtelif Gelismeler” baslıklı Bankamız basın duyurusunun “Para ve Kur Politikalarının Operasyonel Çerçevesine Yönelik Düzenlemeler”i içeren V. bölümünde açıklandıgı üzere, temel hedefi fiyat istikrarının saglanması olarak belirlenmis olan Bankamızın döviz piyasalarındaki rolü bu hedefin gerçeklestirilmesine yönelik döviz kuru politikalarının daha iyi uygulanması ve anlasılmasını saglayacak sekilde yeniden yapılandırılmıs ve bankalara Merkez Bankası taraflı olmayan islemler için tanınmıs limitler 2002 yılı içerisinde kademeli olarak sıfırlanmıstır.

Böylece, Temmuz 2002 tarihinde baslayan Döviz ve Efektif Piyasaları döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerinden çekilme süreci 2 Aralık 2002 tarihi itibariyle tamamlanmıstır. Son dönemde uluslararası kredi piyasalarında yasanan sorunlar küresel finans sektörünün güvenilirligine iliskin kaygılarla birleserek gelismis ülke para piyasalarında sıkısmaya neden olmaktadır. Kuskusuz bu piyasalardaki sorunları gidererek etkin bir sekilde çalısmasını saglayacak olan ilgili ülke merkez bankalarıdır ve merkez
bankaları düzenledikleri likidite operasyonları ile kendi para piyasalarındaki sıkısmayı gidermeye çalısmaktadırlar. Ancak, böyle bir belirsizlik ortamı zaman zaman ülkemizde de döviz likiditesi akıskanlıgının azalmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle, bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesinin akıskanlıgının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla uluslararası piyasalardaki belirsizlikler ortadan kalkıncaya kadar Merkez Bankasının Döviz ve Efektif Piyasaları döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine bugünden itibaren yeniden baslanmasına karar verilmistir.

Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından bankalararası piyasada 1.40 seviyesinde işlem gören dolar kuru 1.39 YTL'ye kadar geriledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde