Dolar 1.49'un altında

Dolar 1.49'un altında

Global piyasalardaki olumlu havaya paralel, dolar hızlı bir şekilde düşüyor

Dolar 1.49'un altında
16px
24px
30.10.2008 09:15
ABONE OLgoogle

Fed'in faizleri yarım puan indirmesi ve daha da indirebileceğinin sinyalini vermesi Türkiye piyasalarının da gevşemesine neden oldu. Bankalararası piyasada dolar sabah 1.49 YTL'nin altına indi.

Global piyasalardaki olumlu havaya paralel, dolar/YTL kotasyonları bu sabah açılışta 1.49 YTL olurken kotasyonlar 08:50 itibarıyla 1.4790/1.4890 YTL'ye geriledi.

Bankalararası piyasada en iyi dolar alış ve satış kotasyonları 28 Ekim'de 1.5810/1.5830 YTL seviyesinden günü tamamlamıştı. Bu verilere göre YTL, dolar karşısında yüzde 6.18 değer kazandı.

FED FAİZLERİ YÜZDE 1.0'E İNDİRDİ

ABD Merkez Bankası Fed, uzun sürebilecek bir resesyonun etkilerini azaltma çabaları kapsamında, gösterge faiz oranlarını dün yarım puan düşürerek yüzde 1.0'e indirdi. Faiz oranları 2004 Temmuz ayından beri en düşük seviyeye inerken Fed, gerektiğinde faizlerin daha da indirilebileceği sinyalini verdi.

Faiz kararı öncesinde neredeyse bütün Wall Street'te Fed'in faizleri indireceği yönünde beklenti oluşmuştu. Ancak faizin ne kadar indirileceği yönünde farklı görüşler vardı. Fed'in oy birliğiyle aldığı kararla hedef gecelik bankalararası faiz oranı yüzde 1'e indirildi.

Fed'in yaptığı yazılı açıklamada "Ekonomik aktivitenin özellikle tüketici harcamalarındaki düşüşün etkisiyle gözle görülür biçimde azaldığı gözükmektedir ... Ayrıca finansal piyasadaki karışıklığın artması, harcamalar üzerinde daha fazla kısıtlayıcı baskı oluşturacaktır" denildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde