Doğan'ın RTÜK tepkisi giderek büyüyor

Doğan'ın RTÜK tepkisi giderek büyüyor

Doğan Yayın Holding, RTÜK'ün aldığı 'kanal karartma' kararına bir açıklamayla tepki gösterdi: "RTÜK'ün görevi keyfi lisans vermek mi?"

Doğan'ın RTÜK tepkisi giderek büyüyor
16px
24px
29.10.2008 16:23
ABONE OLgoogle

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK), Doğan Grubu'na ait D-Smart dijital platformunda bazı kanalların izinsiz yayın yaptığına işaret ederek, suç duyurusunda bulunacağını bildirmesine Doğan Yayın Holding, tepki gösterdi.

Holding'ten yapılan açıklamada, RTÜK'ün lisanssız yayın yaptığını savunduğu kanallar için gerekli müracaatların 2 yıldan fazla bir zaman önce yapıldığı belirtilerek, hiçbir eksiği olmayan söz konusu lisans işlemlerinin makul sürede sonuçlandırılmadığı kaydedildi.

Açıklamada özetle şöyle denildi: “Aylardır milyonlarca izleyiciye ulaştırılan yayınlarla ilgili lisans müracaatları gündeme alınmayarak, kabul ya da ret cevabı verilmeyerek sürüncemede bırakılmak suretiyle “Demokles'in kılıcı” gibi tehdit ve şantaj unsuru olarak kullanılmış ve RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın hakkındaki Deniz Feneri iddialarına karşı yaptığı basın toplantılarında gündeme getirilmiştir.

Bu süre zarfında defalarca RTÜK üyelerine yazılı ve sözlü başvurularda bulunularak, dosyalarda herhangi bir eksik bulunup bulunmadığı sorulmuş, hiçbir cevap alınamayarak hem D-Smart gibi yeni bir platformun daha da büyümesi engellenmiş hem de geciktirme yolu ile rekabet ortamının gelişmesine izin verilmemiştir.

Uydu Yayın Lisans ve İzin Yönetmeliği'nin 16. maddesi açıktır. Ancak Sayın Zahid Akman'ın buradan RTÜK'ün görevinin lisans vermek değil, keyfi lisans vermek olduğunu anladığı belli oluyor. RTÜK'ün bazı müracaatları makul sürede sonuçlandırmak bazılarını sonuçlandırmamak gibi keyfi bir davranış sergilemesi, Üst Kurul'un bağımsız ve tarafsızlığı ilkesiyle bağdaştırılamamaktadır. Aksine davranış, Sayın Üst Kurul Başkan ve üyelerinin oluşacak zararlardan hukuki sorumluluğunu doğurabilecektir.” 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde