Deva'da hisse savaşı

Deva'da hisse savaşı

GEM, Advent'a satılmak üzere olan şirketin peşini bırakmıyor 10.01 YTL değer biçilen hisselere 12.15 YTL'den çağrı önerdi. İşte Deva'da yaşanan olaylar....

Deva'da hisse savaşı
16px
24px
31.05.2006 10:40
ABONE OLgoogle

Borsa'dan Deva Holding hisselerini toplayan ve yönetime girmek isteyen Global Equities Management Holding (GEM), şirketin yüzde 47'sinin Advent Pharma'ya 227.7 milyon YTL'ye satıldığının açıklanmasıyla harekete geçti. Deva Holding ile mahkemelik olan GEM, Advent Pharma'ya 10.01 YTL'ye satılan hisselere 12.15 YTL değer biçti. Satış fiyatının yaklaşık yüzde 20 üzerinde bir rakam önerdi. Ve Sermaye Piyasaları Kurulu'na 'gönüllü' çağrı yapma talebinde bulundu. Şirket, Deva Holding'in GEM dışındaki ortaklarının ellerinde bulundurdukları toplam 12 milyon 535 bin-15 milyon lot aralığında C grubu imtiyazsız hisseleri satın almak üzere Global Menkul Değerler aracılığıyla ihtiyari olarak çağrıda bulunulmasına onay verildiğini açıkladı. GEM, açıklamasında Deva Holding'in yüzde 23.89 hissesine sahip olunduğu belirtilerek, çağrı ile Deva'nın sermayesinin tamamının devir alınması hedeflenmemekte olup, yalnızca Deva'nın sermaye ve yönetiminde kontrolü sağlamak amaçlandığı kaydedildi.

Şirket satılıyor

Deva Holding'in ortaklarına ait C grubu yüzde 47.39 Deva Holding hissesinin, Advent Pharma'ya satışına ilişkin hisse devir sözleşmesi geçen hafta imzalandı. Devredilecek hisselerin bedelinin, 1.000 (1 lot) hisse başına 10.01 YTL olup, toplam 227 milyon 718 bin 2.42 YTL'ye eşit olduğu kaydedildi. Anlaşma sonrası yapılan açıklamada, borsadaki hisselere de çağrı yapılacağı belirtildi.

Devir yapılmadı

GEM, hisse devri henüz tamamlanmadığı için Advent'ın şirkette söz hakkı olmadığını öne sürerek, gönüllü çağrı yaparak vatandaşın elindeki diğer hisseleri toplamayı amaçlıyor. GEM, uzun süredir mahkemelik olduğu Deva'nın yönetimine girme konusunda ısrar ediyor. Baskılara dayanmayan ve GEM'i yönetime sokmamak için mücadele eden Deva yönetimi ise hisseleri Bulgaristan Telekom'u da satın alan Advent'e devrederek çekişmelerden sıyrılmayı amaçlıyor. Şirketin yüzde 47'sini satın alan Advent'ın bu girişim karşısında sergileyeceği tutum ise merak ediliyor.

Tercüman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde