'Daralmaya karşı hazırlıklı olun'

'Daralmaya karşı hazırlıklı olun'

İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ: ÖNLEMLERİN BİR BEDELİ VAR. İŞ DÜNYASI HAZIRLIKLI OLSUN.

'Daralmaya karşı hazırlıklı olun'
16px
24px
26.06.2006 17:54
ABONE OLgoogle

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, M erkez Bankası'nın faiz artırımı ve yabancı yatırımcılara stopajın sınırlanmasının 'sıkı para politikasının' devamı anlamına ge ldiğini belirterek, 'Bu önlemlerin bir bedeli var. İç pazarda yaşanacak daralmaya karşı bütün iş dünyasının hazırlıklı olm ası gerekiyor' dedi.

Merkez Bankası'nın kararlarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Demirtaş, Merk ez Bankası'nın piyasaları yakından izleyerek önlemler aldığını belirterek, "'Ancak iş dünyasının beklentisi Merkez Banka sı'nın piyasaları izlemesi değil, bu dönemde piyasaların Merkez Bankası'nı izlemesidir. Yani Merkez Bankası'nın daha a ktif bir tutum içine girerek, çok hızlı hareketle piyasalara müdahale etmesini bekliyoruz' diye konuştu.

Merkez Bankası'nın yeni aldığı önlemler ve açıklamaların piyasalara hemen ol umlu yansıdığını belirten Başkan Demirtaş, bu önlemler ile Merkez Bankası'nın piyasaya döviz likiditesini sağlayaca ğını ve piyasadan döviz çekeceğini kaydetti. İş dünyasının daralacak iç pazara ve likidite sıkışıklığına karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen Demirtaş, şöyle dedi:

"Bütün bunların üstüne yaz aylarının durgunluğu da eklenince, gerçekten h epimizi zor günler bekliyor. İşleri durgunlaşacak işadamlarının, borçlanırken, bir kez daha dikkatli olması lazım. Döviz in artık bu noktadan çok daha geriye gitmeyeceği ve kırılganlığın tam ortadan kalkmadığı bu durumda, YTL üzerinden kazanıp, dövize endeksli borçlanan işadamları, ani bir dalgalanmada çok zor anlar yaşayabilir. Sıkı ekonomik polit ikaların kuşkusuz bir bedeli olacak. Ancak atılan taş, ürkütülen kurbağaya değsin. Türk tüccarı, sanayicisi ve i ş insanı boşuna özveride bulunmuş olmasın. Bütün bu önlemler tabii ki çok önemli ama bunlar kadar hatta daha öneml i olan siyasi iradenin vereceği istikrar ve uzlaşma mesajlarıdır.'

İzmir/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde