Dalgalı yerine Para kurulu sistemi önerisi

Dalgalı yerine Para kurulu sistemi önerisi

Uluslararası alanda tanınmış ekonomistlerden Prof. Dr. Steve Hanke, Türkiye'nin, muhtemel bir para krizinden etkilenmemesinin tek yolunun, mevcut dalgalı döviz kuru rejimini bırakarak “Para Kurulu sistemine” geçmesi olduğunu savundu.

Dalgalı yerine Para kurulu sistemi önerisi
16px
24px
16.07.2006 13:56
ABONE OLgoogle

Hanke, küresel gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.
Türkiye ekonomisini, 1994 yılındaki krizden bu yana yakın bir şekilde takip eden Hanke, Türkiye için en uygun döviz kuru politikasının “Para Kurulu” sistemi olacağını söyledi.

Hanke, bu sistemin, lira-avro konvertibilitesini garanti altına alacağını da vurguladı.

PARA KURULU SİSTEMİ ÖNERİSİ

YTL'yi istikrara kavuşturmanın temel yolunun, Para Kurulu olduğunu vurgulayan Hanke, sözlerine şöyle devam etti:
“YTL'yi istikrara kavuşturmak için Türkiye, 2001 yılında Dr. Kurt Schuler ile birlikte yayınladığım 'Gelişmekte Olan

Ülkeler İçin Para Kurulları El Kitabı'nda önerdiğim Para Kurulu sistemini uygulamalıdır.
Ortodoks bir Para Kurulu sistemi çerçevesinde Türkiye, YTL'yi avroya sabitleyebilir ve bunun sonucu YTL istikrara kavuşur, Türkiye gayri resmi şekilde avro bölgesine de başarıyla giriş yapabilir.”

Hanke, Para Kurulu sisteminin, Türkiye'ye, 11 Avrupa Birliği üyesinin kendi para birimlerini, Ocak 2002'deki gibi avro ile değiştirmesine imkan vererek Türkiye'nin avroya çok çabuk uyum sağlayabileceğini savundu.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE İLİŞKİN ÖNCEKİ TAHMİNLERİ

Kasım 2005'te, İstanbul'da Yabancı Sermaye Derneğinin (YASED) bir konferansına katıldığını ve bu konferansta, Türk Lirasının aşırı değerli olduğunu, bu değer düzeyinin sürdürülemez olduğunu vurguladığını hatırlatan Hanke, “Türkiye'nin uyguladığı dalgalı kur rejimiyle, enflasyon hedeflemesinin doğru bir politika olmadığını düşündüm ve bu kaygılarım sonucunda, Mart 2006'da, YTL cinsinden pozisyonumu tasfiye ettim” şeklinde konuştu.
Mayıs ayı ortalarında tekrar İstanbul'da, Forum İstanbul toplantısına katılarak bir konuşma yaptığını anımsatan Hanke, toplantıda, YTL'ye ilişkin doğrudan tartışmaya girmekten kaçındığını kaydetti. Hanke, şunları söyledi:
“Toplantı sırasında YTL'de dalgalanma başlamıştı ve bu toplantılar sırasında, YTL'deki dalgalanmayı da dikkate alarak yangının üstüne körükle varmak istemedim.

Maalesef piyasalar, Kasım 2005'ten buyanaki kaygılarımı haklı çıkardı. 3 Temmuz 2006'da Forbes Dergisinde çıkan 'Bernankenin Küçük Sorunu' isimli köşe yazımda da belirttiğim gibi, küresel büyük merkez bankalarının faiz artırımı politikası da enflasyon ve döviz cinsinden borçlar üzerinde olumsuz etkide bulunuyor.”

“TÜRKİYE, 1994 VE 2000 KRİZLERİNDEN UZAK"

Türkiye'nin, daha önceki ekonomik krizlerden artık uzak olduğunu vurgulayan Hanke, “1994 ve 2000 krizlerindeki gibi olacağını söylemiyorum. Benim söylediğim, Merkez Bankasının gerçekten zor bir durumda olmasıdır”dedi.
Uluslararası yatırımcı, Forbes yazarı ve ABD'de Başkan Ronald Reagan Döneminde Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başekonomisti olan Hanke, aynı zamanda ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesinde hocalık yapıyor.

PARA KURULU SİSTEMİ NEDİR?

1998 yılının ortalarından itibaren ortaya çıkan ve dünya ekonomilerini derinden etkileyen Asya krizi ile birlikte para politikaları, uluslararası sistemde yeniden ön plana çıktı. Bu çerçevede, merkez bankacılığı sistemine bir alternatif aranmaya başlandı ve “Para Kurulu” rejimi gündeme getirildi.

Ekonomistlere göre Para Kurulu, döviz rezervi karşılığı sabit kur üzerinden ulusal para çıkaran bir kurumsal düzenleme.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde