Dalgalanın faturası Türkiye'ye

Dalgalanın faturası Türkiye'ye

KÜRESEL PİYASALARDA YAŞANAN DALGALANMADAN EN ÇOK TÜRKİYE ETKİLENDİ.

Dalgalanın faturası Türkiye'ye
16px
24px
23.07.2006 12:49
ABONE OLgoogle

Nitekim Türkiye piyasalarında dalgalanmanın başladığı 8 Mayıs tarihi esas alındığında, bugüne dek borsası en çok düşen, eurobond spreadleri en fazla artan, iç borç faiz oranları en çok yükselen ülke Türkiye oldu.
Yapılan hesaplamalara göre, 8 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında dolar kuru yüzde 17,3, avro yüzde 14,9 oranında arttı.

Aynı dönemde ABD Merkez Bankası FED'in gösterge faizinde 0,1'lik tırmanış görülürken, petrol fiyatı da yüzde 11,2 oranında yükseldi.

Gelişmekte olan ülke borsalarının hepsinin küresel dalgalanmadan nasibini aldığı görülürken, bunlar içinde yüzde 24,8'lik kayıp ile İMKB başı çekti.

Aynı dönemde Hindistan'da yüzde 17,9, Macaristan'da yüzde 17,3, Brezilya borsasında yüzde 15,2, Güney Kore'de de yüzde 15,1 kayıp görüldü.

Meksika borsasının kaybı yüzde 14 olarak hesaplanırken, Arjantin borsası yüzde 13,9 ile en az kaybı yaşayan borsa olarak göze çarptı.

Eurobondlardaki risk primi açısından da dalgalanmanın en kötü etkisi Türkiye'ye olmuş görünüyor.

Nitekim Türkiye'nin risk primi 1,13 puan oranında artış gösterirken, gelişmiş ülkeler kategorisinde bulunan Arjantin ve Meksika'nın risk primi daha da geriledi.

Risk primi artışları, Brezilya, Rusya, Güney Kore ve Güney Afrika'da 0,3 puan seviyelerinde kaldı.

Dalgalanma ile birlikte devlet iç borçlanma faiz oranı en fazla artan ülke yine Türkiye oldu.

Türkiye'de bu dönemde iç borçlanma faiz oranlarında 6,4 puanlık artış yaşanırken Polonya, Rusya ve Meksika'da faizler geriledi.

Türkiye'den sonra en yüksek faiz artışı görülen Güney Afrika'daki faiz artışı ise sadece 1,4 puanda kaldı.

Bu arada, dalgalanma ile birlikte kurlarda yaşanan yükselişte ise Türkiye yerini Güney Afrika'ya bıraktı. Bu dönemde G. Afrika Randının dolar karşısındaki kaybı yüzde 18,8'i bulurken, TL'nin kaybı yüzde 17,3 oldu.

Aynı dönemler itibariyle Rus Rublesi ise dolar karşısında değer kazandı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde