Çukurova bölgesinde BTC bereketi

Çukurova bölgesinde BTC bereketi

BAKÜ-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı'nın devreye girmesinin ardından Çukurova yöresinde rafineri kurmak isteyen yatırımcıların sayısının artması bölgedeki işadamlarını umutlandırıyor.

Çukurova bölgesinde BTC bereketi
16px
24px
12.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, BTC'nin devreye girmesi, Samsun- Ceyhan Boru Hattı'nın da yapımına önümüzdeki yıl başlanacak olmasıyla 'Enerji Koridoru' kimliği kazanacak Türkiye'de rafineri kurmak isteyen yatırımcıların sayısının sürekli arttığını söyledi.

Avusturya'nın petrol devi OMV'nin ortak olduğu Petrol Ofisi, Çalık Enerji'nin de Indian Oil Corporation ile birlikte Ceyhan'da rafineri ve petro kimya tesisi kurmak için EPDK'ya başvurduğunu hatırlatan Baş, bu üç grubun yanı sıra Kazakistan devlet şirketi KazMunaiGaz'ın da Türkiye'de rafineri kurmak istediğini kaydetti.

ALTYAPIYA DİKKAT

Baş, bütün bu gelişmelerin Ceyhan ve Adana'nın cazibe merkezi olacağı söyledi ancak BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın Adana ekonomisine yüksek oranda katkıda bulunması ve dünya çapında bir yatırım merkezi olması isteniyorsa öncelikle altyapı mükemmele yakın düzeye getirilmeli dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde