Corendon, ev sahibi yapacak

Corendon, ev sahibi yapacak

TUR OPERATÖRÜ CORENDON, HOLLANDALI TURİSTLERİ BODRUMDA EV SAHİBİ YAPACAK.

Corendon, ev sahibi yapacak
16px
24px
29.04.2006 10:10
ABONE OLgoogle

Turizmde çeşitliliği artırarak hem riski dağıttıklarını hem de pazarı büyüttüklerini belirten Corendon'un ortaklarından Atilay Uslu, "Bu kapsamda Türkiye'ye yönelik briç, tenis, kayak ve golf turlarının yanı sıra emlak turlarına da başladık. Corendon Estate firmamız ile Bodrum'da Hollandalılara emlak satıyoruz" açıklamasını yaptı.

Uslu, Bodrum-Tuzla'da yapılan 411 ünite konuttan oluşan Turquoise Projesi'nin 30 ünitesini bu yıl içinde satmayı planladıklarını söyledi. Proje içinde en ucuz ev 138 bin eurodan başlıyor ve 204 bin euroya kadar çıkıyor.

Yeni golf sahalarına ihtiyaç var

Hollanda'dan en fazla turist getiren şirket unvanına sahip olan Corendon, önümüzdeki dönemde emlak turlarının yanı sıra golf turlarına da ağırlık verecek. Türkiye'de son 3 yıldır golf sahalarının dolu olduğunu ifade eden Uslu, şöyle devam etti: "Hollanda'dan yılda 3 bin 500 golf turistini Türkiye'ye getiriyoruz. Daha fazlası için maalesef Türkiye'deki golf sahaları yeterli değil. Corendon'un yaptığı golf turnuvasında rezervasyonlar 1 yıl öncesinden doluyor. Bir golf turisti için sattığımız paket turun fiyatı 1000 euro. Normal bir paket tur ise ortalama 434 euro. Temmuz ayında bile Antalya'ya golf turisti gönderiyorum. Hollanda'da golf oynayan insanların sayısı her geçen gün arttıyor. Türkiye'de sahaların dolu olmasından dolayı çoğu zaman golf oynamak isteyen turistleri Portekiz'e yönlendiriyoruz. Hedefimiz ileriki yıllarda 5-6 bin golf turistini Türkiye'ye göndermek" diye konuştu. 

Corendon, Türkiye'ye golf turizminin yanında diğer alanlarda da turist gönderiyor. Uslu, "Geçen yıl briç oynamak isteyen 1600 kişiyi, tenis için 20 bin kişiyi, kayak için de 1000 kişiyi  Türkiye'ye gönderdik. Anadolu turları içinde ortalama yılda 5 bin kişiyi gönderiyoruz" dedi.

2005 yılında Türkiye'ye Almanya, Hollanda ve Belçika pazarlarından 250 bin turist getirdiklerini belirten Uslu, 2006 hedeflerinin 315 bin turist ve 142 milyon euro ciro olduğunu söyledi.

Hollanda'da Türk acenteler sıkıntıda

Corendon'un ortaklarından Atilay Uslu, Türkiye rezervasyonlarında yaşanan düşüşe de dikkat çekiyor. Geçen yıla göre Türkiye rezervasyonlarında yüzde 20 düşüş yaşanırken diğer ülkelerde artış yaşandığını kaydeden Uslu, şöyle devam etti: "2006 yılında 5 Mart'a kadar yapılan rezervasyonlarda geçen yıla göre yüzde 48 gerileme vardı. Eskiden Hollanda'da tatile çıkan insanların yüzde 39'u Türkiye'yi tercih ediyordu. Bu sayı şimdi yüzde 20'ye kadar düştü. Bunun yanında Yunanistan'da yüzde 27, İspanya'da yüzde 23, Portekiz'de ise yüzde 15 artış var. Corendon olarak biz ekside değiliz. Çünkü 31 Aralık'a yüzde 20 artışla girmiştik. 2006 ocak ayını yüzde 30, şubat ayını da yüzde 23 düşüşle kapattık. Mart ayında bu düşüş artışa geçti. Nisan ayında da geçen yılın aynı dönemiyle kafa kafaya geldik. Geçen yılın rakamlarını haziran ayı itibariyle yakalamayı düşünüyoruz."

Turizm sektöründeki kötü gidişten dolayı bu yıl TUI ve Thomas Cook'un uçaklarını Türkiye dışında başka ülkelere yönlendirdiğini belirten Uslu, "Bunlardan doğan boşluğu da Corendon olarak biz doldurduk. Fakat birçok Türk acentesinin durumu iyi değil. Corendon olarak bu acentelere koltuk satarak ayakta kalmalarını sağlıyoruz. Çünkü Türk operatörü ya da acentesi battı dendiği zaman biz de zarar görüyoruz. Bu yıl turizmdeki kötü gidişten dolayı Inter Airlines'a ait olan GTI ofisini kapatmak zorunda kaldı. Bunun yanında CNN Tours ve OFC acenteleri de iflas etti" diye konuştu. 

Sevgi Sayar/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde