Çöpten elektrik üretecek

Çöpten elektrik üretecek

Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Türker, su ve katı atık işletme devir ihalelerine hazırlanıyor.

Çöpten elektrik üretecek
16px
24px
12.04.2008 09:20
ABONE OLgoogle

Ankaralı işadamı Kazım Türker, Gelir Vergisi rekortmenleri listesinde Rahmi Koç, Mustafa Koç, Şevket Sabancı ve Ferit Şahenk gibi Türkiye'nin önde gelen zenginlerini geride bıraktı. Ankara birincisi, Türkiye üçüncüsü olan Türker, 2008 yılı hedefini ise birincilik olarak belirledi.  
  
Enerji başta olmak üzere su dağıtım ve katı atık işinde büyümeyi hedeflediklerini belirten Türkerler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Türker, su ve katı atık işletme devir ihalelerine hazırlanıyor. Çöpten çıkan metan gazından elektrik üretecek olan firma, yabancı bir ortakla yurt genelinde belediyelerin çöp ihalelerini yakın takibe aldı. Zaman'a konuşan Türker, 2008 yılı vergi rekortmenleri listesinde de yer almak istediğini aktarırken, hedefini şu sözlerle anlatıyor: "Kimin ne kadar vergi vereceğini bilmiyorum ancak benim hedefim birinci olmak. Çünkü çok vergi vermek demek para kazandığım anlamına gelir." 

2007 yılında süpriz bir çıkış yaparak Ankara vergi rekortmeni olan Türker, 1954'te Ankara Bala'da doğdu. Üniversiteyi bitirip 1979'da inşaat mühendisi oldu. Baba mesleğinin konfeksiyonculuk olduğunu belirten Türker, iş dünyasına giriş öyküsünü şöyle anlatıyor: "1973 yılında üniversiteye girdim. Ankara Ulus'ta bulunan Anafartalar Çarşısı'nın ikinci katında bir konfeksiyon mağazası açtım. Gündüz mağazada çalışıp akşam üniversiteye gittim. Yüksek çalışma temposu sebebiyle üniversiteyi zor bitirdim." 1983'te mağaza sayısını çoğaltan Türker, 1983-1985 yılları arasında da Arçelik bayiliği yapar. Türkiye ekonomisinin büyüme gösterdiği 1980'li yılların sonunda konut işine, 1993'te ise inşaat taahhüt sektörüne girer.

Giyimde başkentin en eski mağazacılarından biri olduklarını belirten Türker, şu an bürokrasinin üst kademesinde yer alan birçok kişiye damatlık ve gelinlik verdiklerini söylüyor. 1981'de ekonomide duraklama ile birlikte taksitli alışverişi başlattıklarını aktaran Türker, 12 ay vadeyi Türkiye'de ilk uygulayan firma olduklarını kaydediyor. Firma aynı zamanda Selen ve Saten markaları ile kadın giyim imalatı yapıyor. Türkerler aynı zamanda Remzi Gür'ün sahibi olduğu Ramsey'in Ankara'daki bayisi.

Rüzgâra 1,5 milyar Euro ayırdı

Türkerler Grubu yeni dönemde beş yıl önce ayak bastığı enerji sektöründe büyümeyi hedefliyor. Enerji sektörü grubun lokomotifi olacak. 1 milyar kilovatsaat üretim kapasiteli 8 hidroelektrik santralinin lisansı alındı. İnşa süreci devam ediyor. İzmir gaz dağıtımına ortak olan firma, 9 bin megavat kapasiteli rüzgâr santrali lisansı için başvuruda bulundu. Sadece bin MW'lık yatırım için lisans alınması halinde 1,5 milyar Euro'luk yatırım planladıklarını açıklayan Türker, 600 MW'lık da termik santral başvurusu yaptıklarını kaydediyor. Grup, enerjide İZGAZ (İzmit Gaz Dağıtım) ihalesi ile yakından ilgileniyor.

Rus bir firma ile LNG ticareti işine girecek. Bandırma, Samsun ve İskenderun limanları başta olmak üzere otoyol ve köprü özelleştirmelerini de yakından takip ediyor. Geçen yıl 500 milyon dolarlık ciro elde eden Türkerler, bilişim sektöründe TG Teknoloji ve MTG Soft isimli iki şirketi ile faaliyet gösteriyor. Uzan Grubu'nun çimento fabrikalarından Ladik ve Şanlıurfa Çimento Fabrikaları'nı satın alan firma, daha sonra bu iki fabrikayı satmıştı. Grup, geçen yıl ulaştırma sektöründe de yatırım yapma kararıyla Derince Limanı'nın işletme hakkını aldı.

Kapatma davası yatırım iştahımızı azalttı

AK Parti'yi kapatma davasının Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi, yatırımcının Türkiye'ye olan bakışını değiştirdi. "Şu ana kadar istikrarlı bir ortam vardı ve ayaklarımız yere sağlam basıyordu." tespitini yapan Kazım Türker, siyasi gerginliğin global kriz ile birleşmesinin ardından yatırımcının "bekle ve gör" pozisyonu aldığı görüşünde. Son yaşananların ardından iş dünyasının özelleştirmelere bakışı ve iştahının azaldığını vurgulayan Türker, "Bundan sonra parti kapatılsa da kapatılmasa da yerli ve yabancı yatırımcılar yeni karar alırken olaylara soru işareti ile bakacak." diyor.

Türker'e göre Türkiye'ye uzun vadeli yatırım planlayan yabancılar ise gelecekten umutlu. Vergi rekortmenliği ile iş dünyasında Türkiye'nin gündemine yerleşen Türker, yatırım projelerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyor. Öncelik ise eğitime. Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği 100 Temel Eser'den 483 bin adet bastıran Türker, Güneydoğu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere ilk ve ortaöğretim kurumlarına kitap gönderiyor.
 
Ercan Baysal/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde