Ciner'den Silopi'ye 140 milyon dolarlık yatırım

Ciner'den Silopi'ye 140 milyon dolarlık yatırım

Ciner Grubu, yerli kömürle çalışacak olan Silopi Termik Santrali'nin yapımına start verdi. Bugüne kadar Silopi'ye yapılan en büyük yatırım için...

Ciner'den Silopi'ye 140 milyon dolarlık yatırım
16px
24px
30.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Ciner Grubu, yerli kömürle çalışacak olan Silopi Termik Santrali'nin yapımına start verdi. Bugüne kadar Silopi'ye yapılan en büyük yatırım için Garanti Bankası'nın liderliğinde yerli bankalardan oluşan konsorsiyumdan 87 milyon $ proje finansmanı kredisi sağlandı.

Türkiye nükleer santrali tartışırken yerli sanayici, 'yerli kaynak ve yerli finansman' ile yatırım yapmanın örneğini sergiliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) Silopi'ye Akışkan Yataklı Kömür Santrali kurmak için lisans alan Ciner Grubu, Garanti Bankası'nın liderliğinde tümüyle yerli bankalardan oluşan konsorsiyumdan 87 milyon dolarlık kredi temin etti. Tüketici finansmanına yönelik yabancı bankaların faaliyetlerine karşın Güneydoğu'da Silopi'de yaklaşık bin kişiye istihdam sağlayacak olan bu projenin yerli bankaların yerli sermayeye verdiği desteğin önemli sembollerinden biri olduğu belirtiliyor. Silopi'yi ve Güneydoğu'yu aydınlatacak olan söz konusu santral 135 megavat (mw) kurulu güce sahip. Santralin yerli kömüre dayalı özel sektörün yaptığı ilk termik santral olma özelliğini taşıdığını belirten Ciner Grubu Enerji ve Maden Grubu Başkanı Erhan Aygün, "140 milyon dolara malolacak olan bu santral, bu bölgeye bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım. Bu santral, bine yakın kişiye istihdam sağlayacak ve çalışanların tamamı da bölgede yaşayanlardan oluşacak. Santral, 1 milyar kilovat saat elektrik üretecek" dedi.

ALIM GARANTİSİ YOK
Santralin 36 ayda tamamlanacağınıkaydeden Aygün, bölgedeki kömür rezervinin kapasitesine bağlı olarak santralin de kapasitesinin artabileceğini dile getirdi. Park Grubu'nun tümüyle yerli kömüre dayalı kuracağı termik santralde üretilecek enerji için devletten alım garantisi alınmadığına da işaret eden Aygün, "Yatırımı gerçekleştirirken Hazine garantisi de yok. Tümüyle serbest piyasa kurallarına bağlı, özel sektörün yaptığı bir yatırım" diye konuştu. Türkiye'de ilk kez yerli kömürle çalışacak özel sektör termik santrali olacak olan Silopi Termik Santrali yerli bankaların Türk ekonomisindeki önemini ortaya koyması açısından da önemli bir örnek oldu. Bir bankacı, tüketimi finanse etmek için Türkiye'ye gelerek banka satın alan yabancı bankalara karşın, Garanti Bankası liderliğinde Türk bankalardan oluşan bir konsorsiyumun Silopi'deki termik santral yatırıma kredi vermesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Aynı bankacı "Yerli bankalar ekonominin finansmanı için çok önemli yer tutuyor. Yabancı bankalara daha çok bireysel kredilerde yoğunlaşıyorlar. Oysa Silopi Termik Santrali'nin kredisinde olduğu gibi yerli bankaların istihdam yaratan sanayiyi finanse etmeleri gelecek için de önemli bir işaret" değerlendirmesinde bulundu.

Çevreye dost

Silopi'de kurulan santral akışkan yakıt teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde santral dışarıya zehirli gaz bırakmıyor. Bacasız santralde kullanılacak akışkan yakıt teknolojisi sayesinde atıklar kazanda yanarken absorbe ediliyor. Santral, tamamlandığında Avrupa Birliği'nin kabul edilebilir kirlilik düzeyinin altında faaliyet gösterecek. 

sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde