Çin'e karşı 'Akıllı tekstil'

Çin'e karşı 'Akıllı tekstil'

DENİZLİLİ TEKSTİLCİLER, ÇİN'LE REKABET ETMEK İÇİN AKILLI ÜRÜNLER ÜRETİYOR.

Çin'e karşı 'Akıllı tekstil'
16px
24px
30.07.2006 13:35
ABONE OLgoogle

İki genç girişimci Kayın ağacının elyaflarından tek kullanımlık çamaşır imal etti.
Eczacılık fakültesi mezunu olan Mahmut Derici ve Kubilay Doğru adlı işletmeciler, insanların çeşitli hastalıklardan korunmak için anti kanserojen ve anti bakteriyel yiyecek ve giyeceklere yöneldiği, ekolojik ürünlerin öne çıktığı günümüzde iç ve dış piyasada farklı ürün çeşitleriyle rekabet koşullarına ayak uydurmaya çalıştıklarını ifade ediyorlar. "Tek kullanımlık hijyen, yüzde 100 doğal, sağlıklı tekstil ürünleri" adı altında üretilen çamaşırlarda şimdiye kadar kadın, çocuk, yaşlı, hasta ve toplu yaşanan kuruluşlara hitap eden; İç çamaşırı, erkek-bayan önlükleri, yatak çarşafı ve yastık kılıfı, bornoz başta olmak üzere 10 çeşit ürün üretimini gerçekleştirilmiş.

İşletme sahipleri ürünlerinin yüzde 100 doğal, hijyenik, sağlıklı ve çevre dostu bir atık niteliği taşıdığını ve en geç 20 gün içinde toprağa karıştığını söylüyorlar. İki üniversiteden laboratuar ve sağlıklı ürün tescili aldıklarını ilk etapta yurt içinden büyük talep topladıklarını, yurt dışına ise yılsonuna doğru satışa başlayacaklarını söyleyen işletmeci Mahmut Derici, "Ürünlerimiz ekonomik ve tamamen doğal ve nono teknoloji ile üretildi. Bunu çıkarma amacımız hem doğaya hemde insanlığa hizmet içindir. Kullanıp atmakla bir çöp dağı olacağı düşünülebilir ancak bunun doğaya karışımı çok hızlı. Çünkü içinde hiçbir katkı maddesi yok." dedi.

Yurt içi ve yurt dışından taleplerin olduğunu söyleyen işletmeciler aylık üretim kapasitemiz 750 bin ile 1 milyon adet arasında olduğunu bunu da her geçen gün artırmak için tesisleşmeye gittiklerini belirtiyorlar

Pazardan alınan bir ürünün alım maliyetini yıkama maliyetine eklediğinde kendi ürünlerinin daha ucuza mal olduğunu ileri süren Derici, "Pazardan aldığınız her ürünün bir yıkama maliyeti var. O yıkama maliyetini üstüne eklediğinizde 10 defa yıkayıp attığınız bir çamaşırı tek kullanımla karşılaştırdığınızda yüzde 20 daha ucuza geliyor. Üstelik sağlıklı, hijyenik, antibakteriyel olması, kanserojen hiçbir madde içermemesi, teri ve nemi emebilmesi, hassas bölgelerde oluşabilecek cilt rahatsızlıklarını ortadan kaldırması bu tür artıları çok fazla. 3 adet olanı 3 YTL'den satılmakta. Tanesi 1 YTL'ye gelmektedir. Tekli formları; iç çamaşırların bunlar da 1.2 YTL'ye satılmaktadır. Bunların dışında çarşaflar, yastık kılıfları 1 YTL'ye satılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Denizli/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde