'CHP’nin, iş dünyasındaki algısı biraz olumsuz'

'CHP’nin, iş dünyasındaki algısı biraz olumsuz'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TOBB’yle yaptığı toplantıda iş dünyasına mesaj verdi:

'CHP’nin, iş dünyasındaki algısı biraz olumsuz'
16px
24px
05.04.2011 07:34
ABONE OLgoogle

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Yönetim Kurulu’nda “Biz yeni CHP’yiz” diyerek parti politikalarını anlattı. Ekonominin “kamu görevlisi” olarak nitelendirdiği sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “mevcut Derviş programının işsizlik yarattığını, sanayiciyi cezalandırdığını” söyledi. Kılıçdaroğlu “özelleştirmeye karşı” olmadıklarını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Yönetim Kurulu’nda “Biz, yeni CHP’yiz” diyerek parti politikalarını ve yeni projelerini anlattı. Konuşmasında “Sanayici ekonominin kamu görevlisi. Bu nedenle sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması gerekir” diyen Kılıçdaroğlu, “özelleştirmeye karşı olmadıklarını, ancak mevcut ekonomik programın işsizlik yarattığını, sanayiciyi cezalandırdığını” söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında, “Tüm siyasi partilere aynı mesafedeyiz” derken, toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve işverenden sorumlu MYK üyesi Umut Oran da, toplantının basına kapalı geçen bölümünü Cumhuriyet’e “Son derece sıcak ve gelecek açısından son derece umut verici karşılıklı bir görüş alışverişi oldu. Sorunlara ve çözümlere aynı perspektiften bakıyoruz” şeklinde değerlendirdi. TOBB yönetimine yakın bir kaynak ise TOBB üyelerinin Kılıçdaroğlu’nu “dersine çalışmış, iş dünyasına yakın bulduğunu”, muhafazakâr üyelerin bile Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından “tatmin kaldığını” ifade etti.

Kılıçdaroğlu’nun “CHP’nin, iş dünyasındaki algısı biraz olumsuz, bu tabloyu kırmak istiyoruz” diyerek başladığı konuşmasının öne çıkan bazı unsurları şöyle:

Ekonomi iyi yönetilmiyor: İyi yönetilen bir ekonomide 9 yılda 4 kez mali af çıkmazdı. Ekonomiyi bilen birisi, Türk Lirası’nın olduğundan fazla değerli olmasından övünmez.

Çay bardağı ithalatı: Bugün gazetelerde ilginç bir haber vardı. İnce belli çay bardağı ithal ediyoruz artık. Türkiye, cam sanayiinde dünyada sayılı ülkelerden birisi.

Siyasete eşit mesafe: Çatı örgütlerinin, meslek kuruluşlarının siyasi partilere eşit mesafede olması lazım. Bizimle aynı dünya görüşünü paylaşmayan sanayicinin de önündeki engelleri kaldırmakta kararlıyız. Çünkü o sanayici kendisi için değil, ülkesi için çalışıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde