CHP'den TÜSİAD'a 'İktidar yandaşı'

CHP'den TÜSİAD'a 'İktidar yandaşı'

'Türkiye'de muhalefet boşluğu var' diyen TÜSİAD Başkanı Yalçındağ'a CHP'den cevap sert cevap

CHP'den TÜSİAD'a 'İktidar yandaşı'
16px
24px
07.04.2008 15:45
ABONE OLgoogle
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın, "Türkiye'de muhalefet boşluğu var, keşke daha kuvvetli, daha yapıcı söylemleri olan bir ana muhalefet partisi olsaydı" sözlerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Türkiye'de muhalefet boşluğu yok, iktidar yandaşlığı var" dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Özyürek şunları söyledi: "Hemen şunu söyleyeyim ki "Türkiye'de muhalefet boşluğu yok, iktidar yandaşlığı" var. Açıklamada, TÜSİAD'ın aradığı muhalefet partisinin "yapıcı" olması gerektiği ifade edilmiştir. Hem muhalefet partisi olacak, hem de iktidara ve sermayeye karşı yapıcı söylemlerde bulunacak. CHP olarak biz böyle bir muhalefet anlayışında değiliz. Majestelerinin muhalefeti olmayız, olamayız. Türkiye AKP iktidarında laik demokratik cumhuriyet rotasından dini cumhuriyet rotasına yönlendirilirken, meclis içinde ve dışında tepki koyan tek örgüt CHP olmuştur.

TÜSİAD ve diğer iş dünyası örgütleri ciddi bir tepki koymamış vaziyeti idare etmişlerdir. Piyasalarda dalgalanma yaşanırken AKP hükümetinin felçli gibi kılını kıpırdatmadığını yüksek sesle sadece CHP söyledi. Cari açık 40 milyar dolara doğru yükselirken bu durumun ciddi bir risk oluşturduğu ve önlem alınması gerektiğini sadece CHP söyledi. Enflasyonda yüzde 4 hedefinin tutmayacağını hep CHP dile getirdi. Büyümede, istihdamda geriye gidişin başladığını reel sektörün sorunlarına da el atılması gerektiğini sürekli CHP vurguladı. Kapanan işyeri sayısındaki artışa, çiftçinin kullandığı gübre fiyatlarındaki astronomik artışa, başta buğday, pirinç ve bakliyattaki spekülasyonlara hep CHP dikkat çekti. Yüksek reel faiz düşük kur politikasının yatırım ve üretimi engellediğini sürekli CHP gündeme getirdi. CHP ulusal onuru savunup sahiplenmede kimseden nasihat almaz. Ulusal onurdan bahsedenler AKP'nin teslimiyetçi dış politikasına karşı seslerini çıkarmadılar. Temsil ettiği camianın şikâyetlerini, taleplerini AKP iktidarından çekindiği için yüksek sesle dile getiremeyenler muhalefete akıl vermeyi bırakıp işlerine baksınlar. AKP'nin ekonomideki ve siyasetteki yanlışlarına karşı tepki koysunlar."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde