Ceyhan'dan 2 yılda 2 milyar dolar geldi

Ceyhan'dan 2 yılda 2 milyar dolar geldi

Bakan Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattından Türkiye'nin ekonomisine 2 yılda 2 milyar dolar katkı sağlandığını söyledi.

Ceyhan'dan 2 yılda 2 milyar dolar geldi
16px
24px
24.05.2008 17:58
ABONE OLgoogle
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattından Türkiye'nin ekonomisine 2 yılda 2 milyar dolar katkı sağlandığını söyledi.

Bakan Güler, BTC Haydar Aliyev Deniz Terminali'nde incelemelerde bulunarak, 480. tankere petrol yüklenmesini izledi.

Bakan Güler, daha sonra komuta kontrol merkezinde yaptığı açıklamada hattın faaliyete geçmesinin ardından ilk yüklemenin 2 Haziran 2006 günü yapıldığını hatırlatarak, "Bugün 480. gemiye yükleme yapılıyor. 378 milyon varil ham petrol yüklemesi yapılmış. Dost ve kardeş Azerbaycan'ın Hazar Denizi'nden çıkan petrol Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'den geçerek Ceyhan'a ulaşıyor. Şimdiye kadar ki yükleme miktarı önemli bir rakamdır. 480. tankere yüklemeyi inceledik. Sistem çok iyi çalışıyor. Bu çalışmalar neticesinde Türkiye ekonomisi 2 milyar dolar gelir elde etmiş oldu. Çalışmalardan memnunuz BTC ve BIL personelini tebrik ediyorum." dedi.

Bakan Hilmi Güler, şu ana kadar Ceyhan'la birlikte katma değeri yüksek projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını ve Samsun-Ceyhan'ın yanı sıra Nabucco projesinin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Nabucco'da görüşmeler sürüyor. 2 gün önce Avusturya Cumhurbaşkanıyla görüşmeler yapıldı. Orada da bu konu ele alındı. Önümüzdeki ay tarife konusu netlik kazanacak." diye konuştu.

Güler, hatta günlük yükleme kapasitesinin 1 milyon varil olduğunu da hatırlatarak, bunun önce 1.2 daha sonra da 1.6 milyon varile çıkarılacağını aktardı.

Ceyhan bölgesini diğer bölgelerle bir bütün olarak düşündüklerini kaydeden Bakan Güler, "Proje ülkemize hem stratejik hem jeopolitik fayda sağlıyor. Petrokimya tesisleri, tersaneler, buranın ekonomisine önemli katkı sağlayacak. BTC projesi göreve geldiğimizde yüzde sıfır düzeyindeydi. Hayal olarak görülüyordu. Bugün 2 milyon varil kapasiteyi yani 350 bin ton petrolü konuşuyoruz." şeklinde konuştu.

Haydar Aliyev Deniz Terminali'nden 900 bin varil petrol yüklenen 480. tanker olan Yunanistan bandıralı Ce Merapi adlı gemi İtalya'ya ham petrolü götürecek.

Bakan Güler'e incelemeleri sırasında AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, BİL Genel Müdürü Salih Paşaoğlu da eşlik etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde