Cevahir satıldı iddiası

Cevahir satıldı iddiası

CEVAHİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ, İNGİLİZ BİR GRUBA SATILDIĞI İDDİA EDİLİYOR.

Cevahir satıldı iddiası
16px
24px
11.08.2006 15:39
ABONE OLgoogle

Satışı yılan hikayesine dönen Cevahir Alışveriş Merkezi'nin talipleriyle görüşmelerinde son noktaya gelindi. Edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş Merkezi 780 milyon dolara bir İngiliz bir gruba satıldı.

Yüzde 50- 50 Cevahir Holding ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ortaklığı olan ve Cevahir Kültür Merkezi tarafından işletilen alışveriş merkeziyle ilgili varılan anlaşmanın birkaç gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, alışveriş Merkezi için en az 1 milyar dolar istediğini söylemişti. Cevahir ailesine yakın kaynaklar, İbrahim Cevahir'in her zaman satış taraftarı olduğuna dikkat çekerek, görüşülen 10'a yakın talip arasında en iyi teklifin İngiliz gruptan geldiğini dile getiriyorlar.

İŞTE MALİYETİ

Bize ilginç bir ayrıntı daha ulaştı. Cevahir Holding, bu yatırımın maliyetiyle ilgili şimdiye kadar hiç bir açıklama yapmamıştı. Ancak bize ulaşan bilgiye göre Cevahir Holding, Alışveriş Merkezi için yaptığı toplam yatırım 260 milyon dolar.

Bir alışveriş merkezini yılda 18 bin kişi geziyor

İstanbul'da bir alışveriş merkezini yılda 18 bin kişi ziyaret ediyor. Anadolu'daki alışveriş merkezlerini ise bir yılda 10 bin kişinin ziyaret ettiği hesaplanıyor. Bu rakamın ve buna paralel olarak da alışveriş merkezlerine yapılan yatırım miktarının önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Bugün, Türkiye'de toplam kiralanabilir alan 1 milyon 780 bin 821 metrekare. Bu alanın yüzde 39'u İstanbul'da, kalan yüzde 61'i ise Anadolu'da farklı illere dağılmış durumda. İstanbul dışında sadece 20 şehirde alışveriş merkezi bulunuyor. Türkiye'de 100'ün üzerinde, İstanbul'da ise 35'in üzerinde alışveriş merkezi var.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde