Cerrah'a ön inceleme

Cerrah'a ön inceleme

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Dink soruşturmasında üçüncü kez ön inceleme yapılmasını talep etti ve bu incelemenin Cerrah açısından değerlendirilmesi yönünde karar verdi. Bakanlık incelemeye onay verdi

Cerrah'a ön inceleme
16px
24px
20.02.2008 07:58
ABONE OLgoogle

Tolga Şardan'ın haberi

Hrant Dink soruşturmasına bir yenisi daha eklendi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararının yanı sıra Dink ailesinin avukatlarının İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında yaptığı suç duyurusu sonrasında soruşturmanın Cerrah açısından genişletildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapor sonrasında Cerrah hakkında soruşturma izni verilmemişti. Sadece, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler hakkında soruşturma izni verildi.
Dink ailesinin avukatları, Cerrah için izin verilmemesine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz etti.

Müfettiş raporu

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda görevli iki şube müdürü de bilirkişi olarak bir rapor hazırladı. Raporda, "Gerekli tedbirlerin alınmadığı, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ile İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın denetim görevlerini yerine getirmedikleri" belirtildi. İstanbul Valiliği, mahkemeye gönderdiği kararda yine Cerrah hakkında izin vermedi. İdare mahkemesi, üçüncü kez ön inceleme yapılmasını talep etti ve incelemenin Cerrah açısından da değerlendirilmesi yönünde karar verdi.
İçişleri Bakanlığı, dosyayı mülkiye başmüfettişine sevk etti. Mahkeme kararı uyarınca, bu kez Cerrah hakkında da ön inceleme yapılmasına onay verildi. Bakanlığın görevlendirdiği mülkiye başmüfettişi, geçen hafta içinde onay alarak, Cerrah'la ilgili ön inceleme sürecini başlattı.

Emniyet'ten iki bilirkişi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin Cerrah hakkında ön inceleme yapılmasını istemesi üzerine İçişleri Bakanlığı da incelemeye onay verdi. Ön inceleme kararında, Dink ailesinin avukatlarının Cerrah hakkında, "kasten öldürmenin ihmal davranışla işlenmesi" ile "terör örgütüne yardım etmek" suçlamalarının yer aldığı suç duyurusunun etkili olduğu ifade edildi.
Ailenin avukatı Fehriye Çetin, Milliyet'e, Cerrah'la ilgili yeni ön inceleme başlatıldığını doğruladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü de ön incelemede görev alacak bilirkişi sayısını ikiye çıkardı. Ön incelemeyi yürüten mülkiye başmüfettişine yardımcı olması amacıyla görevlendirilen yeni bilirkişinin Cerrah'la aynı meslek derecesinde olduğu ve daha önce istihbarat hizmetlerinde görev yaptığı öğrenildi.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde