Cem Uzan için kötü bir karar daha

Cem Uzan için kötü bir karar daha

Yurt dışına kaçan Cem Uzan hakkında bir kaçak kararı da hileli iflas suçundan yargılandığı ağır ceza mahkemesince verildi.

Cem Uzan için kötü bir karar daha
16px
24px
16.09.2010 07:53
ABONE OLgoogle

Mahkeme Cem Uzan ile birlikte babası Kemal Uzan, amcası Yavuz Uzan ve kardeşi Hakan Uzan hakkında da kaçak kararı verdi.

TMSF tarafından 2003'te el konulan İmar Bankası'nın hileli iflasına neden oldukları ileri sürülen Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu 48 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanıklardan Mustafa Akar, Tacettin Pek, Salih Bora, Nedim Çokçok, Fahrettin Kerim Cesur, Hayrettin Özcan, Mehmet Koray Özkan, Ahmet İsmail Sevinç, Gürol Demirkol, Yaşar Avni Gürol, Yaşar Avni Güral, Ufuk Uzunkaya, Ethem Alev, Mustafa Tunç Seber ve Birol Çilingir hazır bulundu.

TMSF vekili Avukat Ahmet Barut, yurt dışına kaçtıkları bilinmekte olan sanıklar hakkında kaçaklık prosedürü uygulanmasına gerek olmadığı kanaatinde olduklarını belirterek, CMK'nın 248. Maddesinin uygulanmasını talep etti.

TMSF vekili Abdülkadir Koçak da söz alarak, Cem Uzan hakkında İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan iki ayrı dava nedeniyle konulan yurt dışına çıkış yasağının ihlal edilerek yurt dışına çıktığının da tutanaklara geçirilmesini istedi.

Cem Uzan'ın avukatı Şaylan Çığgın da müvekkilinin yurtdışındaki adresinin belli olduğunu belirterek kaçak olmadığını iddia etti. Avukat Çığgın Cem Uzan'ın 1994 yılında banka yönetiminden ayrıldığını, zaman aşımı süresinin 2009 yılında dolduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti kararında , sanıklar Kemal Uzan, Cem Cengiz Uzan, Murat Uzan ve Yavuz Uzan hakkında CMK 247/2-e maddesi gereğince kaçak olduklarına ve sorgularının yapılabilmesi amacıyla gıyaben tutuklanmalarına, yurt dışında aranmaları konusunda da kırmızı bülten çıkarılmasına hükmetti.

Mahkeme ayrıca sanıkların Türkiye'de yakalanmaları durumunda da ifadelerinin alınıp serbest bırakılmalarına karar verdi.

Hilal Yıldırım/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde