Carlton arazisi neden değerli?

Carlton arazisi neden değerli?

Halis Toprak, yarın satışa çıkarılacak Carlton arazisinin avantajlarını açıkladı

Carlton arazisi neden değerli?
16px
24px
02.04.2007 21:31
ABONE OLgoogle

Halis Toprak'ın yaptığı açıklama....

"Yeniköy"deki Carlton mülkiyeti alıcısı için büyük bir fırsattır. Bilindiği üzere İstanbul Dünya"nın en güzel şehridir. Boğaz"da İstanbul"un en nadide yeridir. Yeniköy ise Boğaz"ın incisidir. Bu mülk gerek Boğaz"daki konumu gerekse civarında ikamet edenlerin varlığı ile saygın ve emsalsiz bir konumdadır. Ayrıca imar bakımından çok elverişlidir. 40 bin m2 civarında inşaat imkânı vardır. Boğaz"daki yapıların büyük bir kısmı 2 katlı olduğu halde bu mülkte kullanım 8 kattır.
 
 Paranız varsa TÜPRAŞ"ı yeniden kurabilirsiniz. Ama Carlton gibi bir gayrimenkulün eşini bulamazsınız. Dolayısıyla satışa çıkan bu gayrimenkul çok daha iyi bir yatırımdır. Bu gayrimenkul yolun deniz tarafında denize sıfır ve yol üstünde olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Sahil kısmının yalı özelliği varken, yol üstünde kalan kısımda ise kot farkı nedeniyle çok katlı yapılaşma şansı vardır.

Dolayısıyla sahil kesimindeki 2.423 m2"lik kısma yapılacak inşaatın üst katına emsalsiz çok büyük bir mekan yapılabilir. Yolun üstü bölümü 4.250 m2 olup, buranında 20 bin m2 inşaat alanı vardır. Yolun alt kısmındaki mekan 6 ay yaz süresince kullanılabilirken, kot farkı nedeniyle boğaza hakim konumdaki üst kısım şahane manzarası ile 6 ay kış süresince kullanılabilir.  Bu iki mekan dışında kalan kısımlar ticari gelir amaçlı kullanılabilir. Tüm Boğaz ayaklarının altındadır. İmkanı olan için bu fırsat kesinlikle kaçırılmamalıdır. Zira asırlar boyu böyle bir fırsat her zaman doğmaz.

Şunu da ifade edeyim ki, bahse konu gayrimenkul TMSF tarafından satılacağı için %18 KDV"den muaftır. Örneğin bu mülk 1 milyar USD"ye satılırsa, 180 milyon USD tutarındaki KDV ödemesi yapılmayacaktır.

 Bilindiği üzere hayatta başarı ve muvaffakiyetin sırrı, fırsatları iyi değerlendirmekten geçer. İşte Carlton bu fırsatların en iyisidir. Çünkü burada asgari 40 bin m2 inşaat yapma imkanı vardır. Hatta yol üstü kısım için çok daha fazla inşaat müsaadesi alma hakkı mevcuttur diye düşünüyorum. Ayrıca bu mülkün yol altında ve yol üstünde bulunan 2 parçadan oluşması değerini daha da artırmaktadır.

Çünkü bu yapısı ile 2 cephe imkanı sunmaktadır. Bu mülk İETT arazisine benzemez, zira Boğaz ön görünüm alanında yer almaktadır. Dolayısıyla Carlton arazisi her bakımdan İETT arazisinden değerlidir. Karayolları arsasında ise imar kısıtlamaları vardır. Ayrıca eski Karayolları binasının yıkılmama koşulu mevcuttur. Bu durum bu yerin değerini bana göre % 50 azaltmaktadır. Ben Londra"daki evimin metrekaresini 35 bin USD"den sattım. Ayrıca Cannes"daki evimin metrekaresini de 46 bin USD üzerinden verdim.

Bu iki satış çok yeni tarihli rakamları içermektedir. Bazı medya kuruluşları “Halis TOPRAK"ın ifade ettiği rakam çok afakidir, arsa 6.673 m2 ve metrekaresi 20 bin USD eder” ifadesini kullanıyor. Bu değerlendirme tamamen yanlıştır. Çünkü burada 40 bin m2 inşaat yapılırsa, metrekaresi asgari 30 bin USD"den satılır ve toplam 1.2 milyar USD gelir elde edilir. Bana göre ise metrekaresi 50 bin USD"den çok rahat satılır.

Dolayısıyla toplam ederi 2 milyar USD olur. İnşaat ne kadar lüks olursa olsun toplam maliyeti 50 milyon USD"yi geçmez. 1.2 milyar USD"den 50 milyon USD"yi düşersek 1.150 milyon USD, 2 milyar USD den 50 milyon USD yi düşer isek 1.950 milyon USD kalır. Ayrıca bunun yanı sıra İETT ve Karayolları arsalarında asgari 500 milyon USD inşaat gideri vardır. Görülüyor ki onlar değerlendirildiğinde masraf çok, gelir azdır. Ancak Carlton arazisinde gider az, gelir ise çok fazladır. Bu nedenle Carlton arazisi her bakımdan üstün bir yer olup tam tabiriyle incidir.

 Bu gayrimenkulün alıcısının kendisine ve varislerine hayırlı uğurlu olmasını cenab-ı haktan niyaz ediyorum.

Saygılarımla,

Halis TOPRAK
Toprak Holding Yön.Krl.Bşk."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde