Çalık hatta ortak arıyor

Çalık hatta ortak arıyor

SAMSUN-CEYHAN BORU HATTINI ÜSTLENEN AHMET ÇALIK ORTAK ARADIĞINI DUYURDU.

Çalık hatta ortak arıyor
16px
24px
22.06.2006 14:39
ABONE OLgoogle

Çalık Grubu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji ve İtalyan petrol ve doğal gaz şirketi Eni işbirliğiyle, 2007 yılında inşaatına başlanacak olan Samsun Ceyhan Boru Hattı Projesi'nin yapımının 1.5 milyar dolara mal olacağını belirterek, "2007'den 3 yıl sonra Ceyhan'a petrol akacak" dedi.

Ahmet Çalık, Eni Grubu CEO'su Paulo Scaroni, Hilton Oteli'nde düzenledikleri basın toplantısında Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne ilişkin bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çalık, enerji sektöründe büyümeyi öngördüklerini belirterek, projenin, Karadeniz'e inen Rus ve Kazan petrolünün güvenli ve ekonomik bir şekilde Akdeniz'e taşınmasına imkan sağlanacağını ve Türkiye'ye stratejik avantaj sağlayacak, uluslararası ölçekli bir proje olarak değerlendirdi. İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nda giderek artan petrol tankeri trafiğinin çok ciddi güvenlik ve çevresel risk oluşturduğuna değinen Çalık, ispatlanmış ve olası ham petrol üretim programları sonucu Boğazlardan geçecek petrolün 2013 yılında 3 milyon varil/gün hacmine ulaşmasının öngörüldüğünü söyledi. Çalık, ürün ihracat hacminin de bu rakama dahil edilmesiyle birlikte, Boğazlarda 2013'de 4 milyon varil-gün petrol ve petrol ürünleri taşıma trafiğinin olacağı tahminlerini aktardı. Normal şartlarda petrol tankerlerinin Boğaz geçişinin 16 saat sürdüğünü, kış döneminde bu sürenin 25 güne kadar uzadığını vurgulayan Çalık, bunun ciddi maliyet artışı ve kar düşüşünü beraberinde getirdiğini ifade etti.

1.5 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Ahmet Çalık, Çalık Enerji'nin Boğazları by-pass edecek samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne ilişkin 2002 yılından bu yana fizibilite çalışması yürüttüğünü belirterek, bu projeye çok önem verdiklerini ve dünya petrol arz güvenliği açısından projenin büyük önem taşıdığını söyledi. Projenin, İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile İstanbul'un taşıdığı büyük çevresel risklerin azaltılmasına da katkı sunacağını dile getiren Çalık, fizibilite sonuçlarına göre, hattın uzunluğunun yaklaşık 550 kilometre olacağını, yıllık taşıma kapasitesinin 70 milyon ton olarak planlandığını, hattın yapım maliyetinin ise yaklaşık 1.5 milyar dolar olacağının öngörüldüğünü bildirdi.

Samsun-Ceyhan güzergahının, Karadeniz'e inen Rus ve Kazan petrollerinin Akdeniz'e ulaştırılmasında en doğru ve efektif alternatif olarak öne çıktığına işaret eden Ahmet Çalık, "Proje ile Ceyhan, 'Doğu Akdeniz'in Rotterdam'ı' olma kapasitesini kazanacaktır. Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı güzergahı, Ceyhan'ın önemli bir petrol ve petrol ürünleri ticaret merkezi olmasını desteklemektedir. Ceyhan, petrol piyasasının oluşmasında etkili bir arz merkezi olacaktır. bugünden, uluslararası petrol piyasasına yönelik bir 'Ceyhan Endeksi' oluşturma çalışmaları bunun en güzel göstergesidir" diye konuştu.

2007'DEN 3 YIL SONRA CEYHAN'A PETROL AKACAK

Çalık, projenin en kısa zamanda realize olmasının amaçlandığını dile getirerek, nihai fizibilite çalışmalarının ardından 2007 yılında başlaması öngörülen inşaat faaliyetlerinin iki yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi. Çalık, sorular üzerine de, inşaatın 2007'de başlamasıyla birlikte 3 yıl içerisinde Ceyhan'a petrol akacağını kaydetti.

BOGAZLARA ALTERNATİF BİR PROJE

ENİ Grubu Ceo'su Paulo Scaroni, Samsun-Ceyhan Boru Hattı Projesi'nin, Boğazlar geçişini by-pass edecek bir alternatif bir güzergah olarak gördüklerini belirterek, "Tek bir ülkeden geçiş olacağı için, en yalın ve basit çözüm olacaktır. Bu projenin, çevresel açıdan gerçekten mümkün olan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde