'Çalık bir an önce ödesin'

'Çalık bir an önce ödesin'

TMSF Başkanı Ertürk, Sabah gazetesi ve atv'yi alan Çalık grubunun ihale bedeli parayı mayıs ayına kadar ödeyip ödemeyeceği konusunda şöyle konuştu:

'Çalık bir an önce ödesin'
16px
24px
02.04.2008 07:50
ABONE OLgoogle

Kadife Şahin'in röportajı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF'ye borcu olan Hülya Avşar'ın kendileriyle görüşme sonrası yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Ertürk, “Bu insanlar magazin objesi. İşimiz dışında yolumuz kesişmez aynı gökyüzü altında... Alacağımızı talep ettiğimiz için suçlanıyoruz.  Bizi rencide edecek, iş yapma gücümüze yönelik komplolara alet olmamalı bu insanlar. Geldi, sıkıntısını anlattı, çok da hüzünlü bir şekilde. Sonra kahramanlık yapmasını anlayamadım. Burada öyle kahramanca bir tavır yoktu” dedi.

TMSF, kuruma borcu olan Filmtürk Film Prodüksiyon ile Erol Köse Prodüksiyon Yapım'ın Hülya Avşar'la yaptığı ve 350 bin dolar para ödediği sinema filmi ve albüm sözleşmesinden dolayı sanatçıyı yasal takibe almıştı. Avşar, bu sözleşmeden doğan borcu konusunda TMSF'yle masaya oturmuş, ana para ve gecikmiş faizlerle birlikte toplam 1 milyon 99 bin YTL'nin ödenmesinde anlaşılmıştı.

Avşar bu anlaşmadan sonra basına yansıyan bazı demeçlerinde, “Birileri göz nuru sanatçınızı kekledi”, “Şimdi istesem de mahkemeye başvuramıyorum. Çünkü benimle yalnız görüşerek bana mahkemeye bir daha gitmeyeceğime dair kâğıt imzalattılar, kısacası kendimi hortumlanmış hissediyorum...” gibi ifadeler kullanmıştı.

Bu açıklamalar üzerine TMSF, basın yoluyla hakaret ve iftira ettiği iddiasıyla Avşar hakkında suç duyurunda bulundu.  Tepki gösteren TMSF Başkanı şöyle dedi:

'Bunlar magazin objesi'
“TMSF ve benim kişisel olarak bu tür magazin haberlerine konu olmamız rahatsız ediyor. Bu insanlar magazin objesi. Magazin bunların hayatı, dünyası ama bizim öyle bir dünyamız yok. Biz işimize bakıyoruz. Sanatçıyla karşı karşıya gelmemiz ilgi alanımıza giriyorsa olabilir. Yoksa bu insanla yolumuz hiç bir zaman kesişmez. Aynı çatı altında, aynı gökyüzü altında... Ne kadar yaşarsak yaşayalım, kesişmez. Bundan da mutluyuz.

Ama işimizi yaptığımız, alacağımızı istediğimiz için suçlanıyoruz. Bunu da kamuoyu zaten çok iyi takdir ediyor. Çok basit bir işlem, para almışsınız ve karşılığında iş yapacaksınız, yapmamışsınız. Süreleri geçmiş. Biz diyoruz ki 'Parayı aldın mı aldın. O zaman geri ver.' Bu hepimizin parası. Parayı aldığımız için bize hakaretler... Bunları göze alıyoruz ama bir terbiye ölçüsü de olması lazım.”

'Komplolara alet olunmamalı'
Ertürk, daha sonra şunları belirtti:
“Bizi rencide edecek, iş yapma gücümüze yönelik komplolara alet olacak, yıpratmaya yönelik komplolara alet olunmamalı. Geldi konuştuk, çok güzel bir konuşma geçti. Derdini, sıkıntısını anlattı, çok da hüzünlü bir şekilde. Sonra kahramanlık yapmasını hiç anlayamadım. Burada öyle pek de kahramanca bir tavır yoktu. Biz de insani tarafıyla yaklaştık. Ama henüz bitmemiş bir hukuk sürecini bahane ederek bize yönelik zedeleyici, aşağılayıcı beyanlarda bulunması bizi sadece üzüyor.”

 'Çalık bir an önce  ödesin istiyorum'
TMSF Başkanı Ertürk, Sabah gazetesi ve atv'yi alan Çalık grubunun ihale bedeli parayı mayıs ayına kadar ödeyip ödemeyeceği konusunda şöyle konuştu:
“Bu konuda açıkçası çok şey söyleyemiyorum. Ben de merakla bekliyorum ve uzamamasını istiyorum. İkinci aya girdik. Umudum bu sürenin sonunu beklemeden bu konuda bir gelişmenin olmasıdır. Sabah ile ilgili tartışmaların uzamasından çok rahatsızız. Bir an önce bu işin bitmesini istiyoruz. Bizde kalacaksa tabii yeniden oturup daha detaylı, derinliğine tartışıp konuşacağız. Kalmayacaksa da zaten bu tartışmalardan kurtulmuş olacağız. Devir olmadığı için Çalık grubunun şu anda Sabah yönetiminde herhangi bir etkisi yok.”

 'Belirsizlikte yırtarız diyen yanılır'
TMSF Başkanı, AKP hakkındaki kapatma davası sonrası ortaya çıkan belirsizliklerin faaliyetlerini etkileyip etkilemediği konusundaki sorumuzu şöyle yanıtladı: “Hiçbir borçlumuz bu gelişmelerden medet ummaya, bu gelişmelere sığınıp gevşetmeye kalkışmasın. Biliyorum, bazıları başından beri 'Bir gün bir çözüm bulur yırtarız' diye umut ettiler ama buna hiç izin vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz.

Araştırmalarımızı birkaç banka üzerinde daha da derinleştirip elde ettiğimiz kanıtlarla çabalarımızı  hızlandırarak sürdüreceğiz. Hiç böyle bir umuda kapılmasınlar, bu kararlılığımız devam edecek.”

'Adrenalin yükseldi'
Şu anda yürümeyen protokollerde çok ciddi bir aktivite içinde olduklarını belirten Ertürk, şöyle dedi:
“Yeni varlıklar, yeni satış kampanyalarıyla karşılaşabiliriz. Belirsizlikler bizi ilgilendirmiyor. 2008 ve 2009 heyecan verici yıllar olabilir, tekrar başa dönmek açısından. Baştaki heyecanı yeniden yaşıyoruz gibi bir ortam var. Adrenalin yükseldi. Bu ortam bizim için de aslında motivasyon sağlayan bir ortam.
Düşük tempo bize uygun değil. Tempoyu yükseltmek, hızlandırmak, vitesi yükseltmek bizim daha keyif aldığımız bir iş. Geçmiş alışkanlıkları devam ettiren bazı gruplar görüyoruz. Bekle gör, nasılsa bu işten sıyırırız. Bunun fayda vermediğini bazıları gördü. Yeni denemelere de aynı şekilde karşılık vereceğiz.”

'Bazı yetkilerimiz var, kullanacağız'
TMSF Başkanı, Cavit Çağlar ve Erol Aksoy ile başlayan batık banka operasyonlarında başa dönüldüğünü söyleyerek, TMSF'nin eskiden kullandığı, ancak mahkeme kararlarıyla tartışmalı hale gelen yurtdışı yasağı yetkisinin kullanılması için yeniden yasal düzenleme yapılacağını söyledi.

“Anlaşma yaptığımız batık banka patronlarından bazıları biz bunları oyalayalım nasılsa bir şeyler olur kurtuluruz anlayışı içinde. Ne yapacağımızı biliyoruz, bu işleri öğrendik. Alışığız, heyacanlı işleri seviyoruz. İkinci banka operasyonu başlıyor. Bunun içinde yurtdışına çıkış yasağı da dahil mahkeme kararlarıyla tartışmalı hali gelmiş bazı yetkilerimizi kullanmak için yasal düzenleme yapılmasını isteyeceğiz” dedi.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde