Bush'tan G7'ye sürpriz ziyaret

Bush'tan G7'ye sürpriz ziyaret

Bush IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları çerçevesinde G-20 ülkeleri toplantısına sürpriz bir şekilde katılarak, başkanlık etti.

Bush'tan G7'ye sürpriz ziyaret
16px
24px
12.10.2008 13:06
ABONE OLgoogle

ABD Başkanı George W Bush IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları çerçevesinde G-20 ülkeleri toplantısına sürpriz bir şekilde katılarak, başkanlık etti.

Başkan Bush toplantıda global krizin atlatılması için uluslar arası işbirliğinin şart olduğunu kaydetti. Bush, ABD olarak da finansal kurtarma paketini kararlı bir şekilde uygulayacaklarını vurguladı.

Başkan Bush'un, toplantıya katılan katılımcıları teker teker elini sıktıktan sonra Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile de tokalaşırken Türkiye'den , "dost ülke" olarak bahsettiği öğrenildi.

G-20 toplantısında Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Şimşek temsil etti.
Edinilen bilgiye göre Bakan Şimşek, toplantıda katılımcılara G-7 ile G-20 toplantılarının küresel ekonomide beklentileri artırdığını ancak alınan kararlara rağmen geçen hafta küresel borsaların 1 trilyon dolar değer kaybettiğini söyledi.
Bakan Şimşek'in toplantıda borsalardaki değer kaybının önüne geçmek için artık açıklanan söz ve kararlar yerine bundan sonra uygulamaya geçilmesi önerisinde bulunduğu ifade edildi.

Bu arada Bakan Şimşek'in küresel finansal krize çözüm olarak Tü rkiye'de geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından döviz likiditesini artırmaya yönelik uygulamayı tavsiye ettiği öğrenildi.
Söz konusu uygulamada Merkez Bankası, bankalar arası döviz piyasasında döviz sıkışıklığını gidermek için döviz fazlası olan bankadan d öviz alıp, açığı olan bankalara kullandırıyor.

Öte yandan, ABD'nin, Türkiye'nin de uzun süreden buyana önerdiği, G20'nin,küresel finansal krizin çözümünde aktif rol alması önerisini desteklediği belirtiliyor.
Bakan Şimşek'in ayrıca toplantıda, Türk basınında çıkan, küresel finansal kurtarma paketlerini eleştirel olarak yaklaşan "dağ fare doğurdu" şeklindeki haberleri misal vererek, iddiayı yanlış çıkartmak için somut uygulamalara geçilmesi gerektiğini ifade ettiği öğrenildi.

Bu arada Bakan Şimşek, görüşmeler çerçevesinde, üye ülkelerin üst düzey temsilcileri ile sınırlı, dar kapsamlı bir yuvarlak masa toplantısına katıldı . Bu toplantıda küresel finansal kriz ve çözüme ilişkin konuların tartışıldığı öğrenildi.
Bakan Şimşek, bugün programı çerçevesinde, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası Başkanı ile bir araya gelirken, Türkiye'ye ilişkin bir yatırım toplantısına da katılarak, Türkiye ekonomisindeki beklentiler konusunda konuşma yaptı.
Devlet Bakanı Şimşek, IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky'nin özel davetlisi olarak akşam yemeğine katıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde