Bürokratın bu kadar yalanı da fazla

Bürokratın bu kadar yalanı da fazla

Emekli olduktan sonra Acar İnşaat Şirketi"nde işe giren, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtuluş, nasıl yalan attı.

Bürokratın bu kadar yalanı da fazla
16px
24px
02.12.2006 12:29
ABONE OLgoogle

"Belgesini gönderdim koridorda kaybolmuş"

Emekli olduktan sonra Acar İnşaat Şirketi"nde işe giren, İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtuluş, “Acar İstanbul"un yüzde 6 yapılaşma iznine rağmen, yüzde 96 yapılaşmasını sağlayarak” görevini kötüye kullandığı ve ihmal ettiği iddialarıyla yargılanıyor.

Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi"ndeki dosyada, Kurtuluş"un yanı sıra Orman Bölge Müdürlüğü"nde görevli mühendisler Yunus Turan ve Fuat Murat Mutlu ile Makina Kimya İkmal Şube Müdürü Teoman Balaban da sanık... 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar, ifadelerinde çarpıcı bir bilgi veriyor.

EVRAKLARI SAKLADI
* Orman Bakanlığı"nın ön izin iptalinden sonra, Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi"ne giden Acarlar, projeye devam etmelerini sağlayan kararla 10 Nisan 2003 tarihinde yapı ruhsatı aldı.

* Beykoz Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü"ne başvurarak yapı ruhsatına ilişkin itirazları olup olmadığını sordu. Ancak zamanın İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Niyazi Kurtulmuş bu evrakları “saklayarak” Orman Bölge Müdürü"nün bir görüş bildirmesini engelledi.

* Orman Bölge Müdürlüğü 2 ay içinde itiraz etmediği için ruhsat kesinleşti. Orman Bölge"nin yapı ruhsatlarının iptali için Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi"nde açtığı davalar da işte bu nedenle zamanında itiraz yapılmadığı için reddedildi.

İŞ SAHİBİ RUHSATI ELDEN TAKİP ETTİ
* Niyazi Kurtuluş"un ifadesi ise çok daha dikkat çekiciydi. Ruhsatın işlemlerini, “işin sahibi” diye ifade ettiği, Acarlar şirketi yetkilisi eliyle yaptırdığını anlatıyordu: “İş sahibi yazıyı elden takip ediyordu. Ben de görevim gereği yazıyı havale ettim. Şahıs elden alıp şube müdürlüğüne kaydettirdikten sonra, kaydı bu şahsa verdik ve yazıyı bölge müdürlüğünün ilgili yerlerine gönderdik.”

* Sanık ifadelerinde, Beykoz Belediyesi"nin verdiği ruhsatın, bölge müdürlüğü koridorlarında kaybolduğu ortaya çıktı. Sanık orman mühendislerinden Yunus Turan ifadesinde, “Ruhsatlarla ilgili evrak bölge müdürlüğünün havalesi ile şubemize gelmişti. Şubemizde bilgisayara kaydedildi. Daha sonra kalemdeki görevliler kayıt işlemini yaptılar ve evrak gereği için Niyazi Kurtuluş"a gönderilmiştir, akıbeti bilinmemektedir.”

Ekinci sitem etti, Pepe yanıtladı: Rakibim değilsiniz
Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci, orman arazisi üzerinde kaçak villa yaptırdığı iddialarından sonra Orman Bakanı Osman Pepe"yi arayarak sitem etti. Ekinci, “Bazı yanlış anlamalar var. Yazılanlar ve söylenenlerin büyük bölümü doğru değil. Ben o şirkette (Moda AŞ) 6 ay değil 6 yıl çalıştım” dedi. Pepe ise Ekinci"nin sitemlerine “Siz benim siyasi rakibim değilsiniz. Size karşı bir gayretkeşlik içinde de değilim. İsminizi kamuoyuna ben açıklamadım” karşılığını verdi.

Pepe: Ağası paşası kim olursa üstüne gideceğiz
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, orman alanlarıyla ilgili her şeyi projektör altına aldıklarını ifade ederek, “Ağası, paşası, köylüsü kentlisi, zengini fakiri ayırmayacağız. Yanlış yapan kim olursa olsun üstüne gideceğiz” dedi. Havadan kısa bir ufuk turu yaptıklarını kaydeden Pepe, “Ormanlarımızın durumu havadan pek iyi gözükmüyor” dedi. Bir soru üzerine de Serdaroğlu ormanındaki inşaat çalışmalarının bir süre önce ve Acarkent"in yanındaki iki kulede de inşaat faaliyetlerinin durdurulduğunu dile getirerek, “Zaten gerekli yasal prosedür işliyor. Şu anda birden fazla davanın olduğunu ifade edeyim” diye konuştu.

Veli Toprak/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde