Bu yaz meyveyi pahalı yiyeceğiz

Bu yaz meyveyi pahalı yiyeceğiz

Türkiye'nin birçok bölgesinde geçen aylarda yaşanan don felaketi nedeniyle meyve üretiminin yaz aylarında düşmesi ve fiyatların da yükselmesi bekleniyor.

Bu yaz meyveyi pahalı yiyeceğiz
16px
24px
13.05.2006 13:04Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Gökhan Günaydın, geçen ay yazlık meyvelerin çiçeklenme döneminde yaşanan don felaketinin, tarımsal üretimde düşüşe yol açacağını söyledi.
 
Günaydın, don felaketinin Karaman'da elma, Ayrancı'da elma, kayısı ve kiraz, Bursa Yenişehir'de şeftali ve armut, Malatya Hekimhan'da kayısı, Nevşehir'de sofralık ve şaraplık üzüm, Malatya Kuluncak'ta kayısı ve patates, Darende'de kayısı, Adıyaman Besni'de ise hububatta büyük zarara neden olduğunu belirtti.
 
Fiyatlar artacak
 
Oluşturdukları komisyonların bu yörelerdeki zararı belirlemek için çalışmaları sürdürdüğünü anlatan Günaydın, şunları kaydetti:
 
'Zararın boyutlarını tam anlamıyla çıkarmaya çalışıyoruz. Ancak, yaşanan don felaketi nedeniyle bu yıl meyve arzı az olacak. Bu durum fiyatlara yansıyacak. Çiçeklenme döneminde yaşanan don felaketi nedeniyle üzüm, elma, kayısı, kiraz, şeftali ve armut gibi yaz meyveleri geçen yıla göre bu yıl pahalı tüketilecek.'
 
Günaydın, benzer bir don felaketinin 2004 yılının Nisan ayında da yaşandığını anımsatarak, 'Bu durum Türkiye'yi önemli ölçüde etkilemiş ve üreticiler büyük çaplı hasara uğramıştı' dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde