Bu gol 42 milyon euro

Bu gol 42 milyon euro

Arda Turan'ın İsviçre'ye attığı son dakika golün değeri tam 42 milyon euro

Bu gol 42 milyon euro
16px
24px
13.06.2008 08:33
ABONE OLgoogle

Arda Turan'ın İsviçre'ye attığı galibiyet golü hocası Fatih Terim'i sevindirdiği kadar Milli Takım'ın yarattığı ekonomiden faydalananları da mutlu etti. Arda'nın golüyle kazananlar arasında
 
Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (Euro 2008) İsviçre'yi yenip çeyrek final şansını devam ettirmesi tüm ülkede sevinçle karşılandı. Portekiz maçının ardından yaşanan hayal kırıklığının özellikle İsviçre maçının 2. yarısındaki oyunla yerini umuda bırakması, pazar günü oynanacak Çek Cumhuriyeti maçı hakkındaki görüşleri de değiştirdi.

Hiç kuşkusuz, İsviçre maçının 90+2'nci dakikasında Arda'nın attığı gole en çok sevinen isim Fatih Terim oldu. Türk futbolunun kariyeri en parlak hocası, Portekiz maçının ardından hedef tahtasına oturtulmuştu. Gerçi Terim'in hem sahaya sürdüğü kadro, hem de oynatmak istediği oyun açısından eleştirilecek bir çok yanı vardı ama İsviçre maçında kötü bir sonuç alınsaydı, muhtemel ki turnuva sonrası görevine devam etmesi oldukça zor olacaktı.

Ancak Arda'nın golü, yalnızca Terim'i mutlu etmedi. Ülkelerinin takımının iyi futbol oynaması ve kazanması dışında beklentisi olmayan taraftar bir yana; Milli Takım'a yatırım yapan, sponsor olan, turnuva süresince gerçekleşen etkinliklerden kısaca Milli Takım yoluna devam ettiği sürece oluşan ekonomiden yararlanacak bir çok firma da derin bir nefes aldı.
 
İşler şimdilik yolunda
Avrupa ekonomisine 1.4 milyar euro katkı yapması beklenen şampiyonada Türkiye'nin oynadığı her maçın ekonomik karşılığı 42 milyon euro olarak hesaplanıyor.

Bunun yanında eğer işler yolunda giderse ve Türkiye gruptan çıkıp ilerlemeye devam ederse, turnuva öncesinde hedeflenen ekonomik rakamların tutturulması olasılığı daha da artacak.

Örneğin, TV satışından 100 milyon dolar, forma ve bayrak gibi tekstil ürünlerinden 70 milyon dolar ve yayıncı kuruluş da 15 milyon dolarlık reklam geliri bekliyor.

Çek Cumhuriyeti maçına bileti olan bir çok futbolseverin uçak biletlerini askıya aldığı ve İsviçre maçının sonucuna göre karar vereceği biliniyordu.
Milli Takım'la milyonlarca dolarlık anlaşma imzalayan, bu amaçla reklam filmleri çeken, ilanlar veren sponsorlar da Arda'nın golüne en az Fatih Terim kadar mutlu oldu.

Bütün bunlara bir de, futbolseverin ekran başına geçmeden önce bira, çerez vs. gibi yaptığı harcamalar da eklendiğinde İsviçre galibiyeti şimdilik hem 3 puanı hem de ekonomiyi kurtardı denilebilir.
 
Gole en çok sevinenler
Televizyon üreten firmalar
Forma ve bayrak üreten firmalar
Yayıncı kuruluş
Seyahat acenteleri
Milli Takım sponsorları
Hediyelik eşya üreten firmalar
Spor basını
Mahalle bakkalı ve marketler

Şenay Aydemir/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde