Boyner'den 'Fırsat zammı'na tepki

Boyner'den 'Fırsat zammı'na tepki

CEM BOYNER: GÜLLÜL GÜLİSTANLIK ORTAM MI VAR Kİ FIRSAT ZAMMI YAPALIM.

Boyner'den 'Fırsat zammı'na tepki
16px
24px
07.06.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Boyner, "Maliyetler düşüyor, talep patlaması yok dolayısıyla zam da yok. Ortada müthiş bir hesap hatası var. Piyasa fırsat zamları yapacak kadar güllük gülistanlık değil" dedi.

Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörünün kurumsal temsilcileri ’enflasyonu yükselttiniz’ suçlaması karşısında savunmaya geçse de sektörün duayenleri "kesinlikle zam yapmadık, birileri enflasyon hesabında büyük hata yapıyor" diyor. Boyner Holding Murahhas Üyesi Cem Boyner, TÜİK ve Merkez Bankası’nın ’enflasyon suçlusu’ ilan ettiği hazır giyim ve ayakkabı sektörünün ’kesinlikle’ zam yapmadığını söyledi. Boyner, "Maliyetler düşüyor, talep patlaması yok dolayısıyla zam da yok. Ortada müthiş bir hesap hatası var" dedi.

GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL:

KDV indiriminin de sektörün zam yapmamasında önemli etken olduğunu söyleyen Cem Boyner şöyle konuştu: "Bir kere öncelikle şunu söylemek lazım ki; ticarette zam yapmak ayıp değildir ama zam yok. Çünkü KDV indi, piyasa fırsat zamları yapacak kadar güllük gülistanlık değil. Ortada hemen fiyatlara yansıtılması gereken bir maliyet enflasyonu baskısı da yok. Tam tersine global ölçekte maliyetler aşağı iniyor. Zam için hiçbir objektif ve subjektif neden yok."

MÜTHİŞ HESAP HATASI:

Cem Boyner, zam yapmadıkları halde ilgili kurumların ’zem yaptılar’ demesi konusunda da "Müthiş bir hesap hatası yapıyorlar. Ortada zam falan yok. Zam yapmanın ne objektif ne subjektif nedeni var. Ben bu nedenle sektör suçlu gibi yanlış birşey yapmış gibi ’zam yok’ diye reaksiyon vermiyor sesini yükseltmiyor, nisandan beri zam olmadığını anlatmaya çalışıyorlar ama herkes bilir ki sezon başladıktan sonra sezon içinde etiket değişmez, sezon içinde zam yapılmaz, yok öyle bir şey" dedi. Kurlardaki yükselişin de fiyatlara yine sezon içinde yansıtılamayacağını belirten Cem Boyner, "Kur artışları da ancak sonra ki sezon fiyatlara yansır. Önümüzdeki sonbahardan itibaren yansır" dedi.

BUYURSUNLAR TARTIŞALIM:

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı da hesapta yanlışlık yapılmış olabileceğini belirtti ve "Biz bu durumu her platformda tartışmaya hazırız. Nerede hesap hatası varsa ortaya çıkaralım. Burada büyük bir yanlışlık var. Giyim asla enflasyonu körüklemedi. Döviz kurlarının artışı nedeniyle birçok ithal malda fiyatlar yükseldi ama bizde o da olmadı. Çünkü siparişleri 6-8 ay önce vermişiz. Ancak Kasım ayından itibaren kur farkı nedeniyle zam gelebilir" dedi.

BABALAR GÜNÜ SONRASI İNER:

Üç yıldır aynı fiyatlarla ürün sattıklarını söyleyen Kiğılı, "Kim diyorsa ki zam yaptınız; yanlış söylüyor. Babalar gününden sonra indirimler başlayacak. Aklıma bir tek şey geliyor ki o da şu; hesap yapanlar bu yılın ocak, şubat, mart aylarındaki fiyatlarla, nisan ve mayıs fiyatlarını kıyaslıyor olabilirler. Ocak, şubat ve martta sezon sonu olduğu için çok ucuza mal sattık. Nisanda ise yeni sezon açıldı ve yeni sezon ürünleri doğal olarak farklı fiyattadır."

Hammadde zamları daha fiyatlarımıza yansımadı

ZİYLAN Şirketler Grubu Genel Koordinatörü Mehmet Büyükekşi, ayakkabıda nisandan mayısa fiyat değişikliği olmadığını söyledi ve şöyle konuştu: "Bu enflasyon konusundan biz de rahatsız olduk. Çünkü ayakkabıya yapılan herhangi bir zam yok. Sezon açılışımız nisanda başladı. Nisandaki fiyatlarda da mayısta da hiçbir bir değişiklik olmadı. Evet, kurların artışından dolayı hammaddelere zamlar gelmeye başladı ama bu

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde