Bloomberg’ten rekor bütçe fazlası yorumu

Bloomberg’ten rekor bütçe fazlası yorumu

Hükümet, enflasyonu düşürmeye yönelik para politikalarını tamamlamak üzere kamu maliyesini onarmaya yönelirken, aylık bazda en büyük bütçe fazlasını verdi.

Bloomberg’ten rekor bütçe fazlası yorumu
16px
24px
21.06.2024 11:50Güncelleme: 21.06.2024 11:50
ABONE OLgoogle

Merkezi bütçe dengesi Mayıs ayında 219 milyar lira (6,7 milyar dolar) fazla vererek 2006 yılına kadar uzanan verilerdeki en yüksek seviyeye ulaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan rakamlara göre bu, beş ay üst üste verilen açıktan keskin bir dönüş oldu.

Bloomberg, bütçe fazlasını yorumladığı haberinde , “Hükümet, harcamalarda kesintilerin yanı sıra şirketlere asgari vergi getirilmesi gibi çok çeşitli yeni planları içeren son önlemlerle daha sıkı maliye politikası yolunda ilerliyor” vurgusu yaptı. 

Haberde, ayrıca şu değerlendirmeler yer aldı: 

“Personel harcamaları ve hane halkına yapılan sosyal yardımları içeren cari transferler, geçen ay hükümetin gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturan vergi gelirlerindeki keskin artışla dengelendi.

Son rakamlar keskin bir iyileşme gösterse de, bütçe bu yıl şu ana kadar kırmızıda kalmaya devam ediyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki yirmi yılının en büyük açıklarından biri olma yolunda ilerliyor.

İlk beş aydaki açık 472 milyar liraya ulaşırken, hükümetin tahminlerine göre bu yılki toplam açık 2,7 trilyon lira ya da gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 6,4'ü düzeyinde.”

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde