Birkin çanta almak isteyenler kanolarını satıyor

Birkin çanta almak isteyenler kanolarını satıyor

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, dünyanın en çok rağbet gören çantası Hermes Birkin’in çılgın ekonomisini sayfalarına taşıyarak “Yatırım yapmaya değer mi?” diye sordu. En basit siyah deri bir Birkin çanta, vergiler hariç 11 bin 400 dolar (yaklaşık 375 bin TL) tutuyor. Bu çantayı aldığınızda hemen bir aracı çanta satıcısına 23 bin dolara nakit olarak satabiliyorsunuz. Alan aracı da üzerine 32 bin dolar etiket koyarak çantayı satışa çıkartıyor.

Birkin çanta almak isteyenler kanolarını satıyor
16px
24px
25.06.2024 07:49Güncelleme: 25.06.2024 07:51
ABONE OLgoogle

Birkin çantaların elde işlenmesi en az 18 saat sürüyor. Özel üretim çantalar ise yüz binlerce dolara satılıyor. Ancak moda uzmanlarının Wall Street Journal’a verdiği bilgiye göre, bu pahalı çantayı üretmek Hermès’e sadece 1.000 dolara mal oluyor. Gazeteye konuşan bir Hermes çalışanı müşterilerinin çanta satın almaya davet edilmeden önce ayakkabı ve eşarp gibi diğer ürünlere 10 bin dolar harcamaları gerektiğini söyledi. Nadir ve sınırlı sayıda üretilen bir çantaya sahip olabilmek için Hermès müdavimlerinin mağazadaki diğer ürünlere yaklaşık 200 bin dolar harcaması gerektiği iddia ediliyor. Bu kadar para harcayınca bile satın almaya davet edildiklerinde tek bir çanta gösteriliyor ve rengini belirlemelerine izin verilmiyor.

The Hermès Birkin bag: Everything you need to know about the world's most  coveted tote | CNN

Bu durum da çantayı almak isteyen müşterilerle mağaza çalışanları arasında enteresan ilişkilerin gelişmesine neden oluyor. Kimi müşteriler sırf çantaya sahip olabilmek için mağaza çalışanlarına yalakalık yapıyor, binlerce dolar rüşvet veriyor, Beyonce konserine bilet teklif ediyorlar, kurabiye getiriyorlar, Cannes film festivaline özel jetle yolculuk etmeyi teklif ediyorlar.

Kim Kardashian’ın her biri 50 bin ila 500 bin dolar arasında değişen Birkin koleksiyonu var. Gazete, Birkin almaya ‘hak kazanmak’ isteyen ciddi alıcıların çanta kadar cazip olmayan saat, ayakkabı, ipek eşarp ve hatta 87 bin 500 dolarlık bir kano gibi başka ürünlere de yatırım yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çekiyor.

Gazeteye göre diğer markalar da Birkin’in cazibesini takip etmeye çalışıyor. Louist Vuitton, 1 milyon dolarlık çanta piyasaya sürdü. Channel de klasik çanta fiyatlarını 4 yıl içinde ikiye katladı. Ancak halen Birkin’e yetişmiş durumda değiller.

NASIL DOĞDU?

Adını İngiliz oyuncu, stil ikonu ve şarkıcı Jane Birkin’den alan çantanın hikayesi de ilginç. Jane Birkin, 1983 yılında Londra’dan uçağa bindiğinde Hermes’in CEO’su Jean-Louis Dumas ile karşılaşır ve kendisine uygun ebatlarda bir çanta bulamadığını söyler. İkili oturur ve bir çanta çizer ve ortaya Birkin çanta çıkar. Jane Birkin 2023 yılında ölene kadar her yıl Hermes’ten telif aldı.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde