Bir skandal da Almanya'da çıktı

Bir skandal da Almanya'da çıktı

Futbol Federasyonu eski Başkanı Ulusoy'un skandallarına yenisi eklendi..

Bir skandal da Almanya'da çıktı
16px
24px
15.04.2008 08:57
ABONE OLgoogle

Abdülkadir Selvi'nin haberi

Haluk Ulusoy'un Futbol Federasyonu Başkanlığı'ndan ayrılmadan kısa süre önce sekreteri Semra Özel ile futbolcu transfer eder gibi 5 yıllık "özel sözleşme" yaptığının ortaya çıkması üzerine gözler federasyondaki diğer özel sözleşmelilere çevrildi. Yapılan incelemelerde 'özel' sözleşmelerin sadece gözde 5 personeli kapsadığı tespit edildi. Özel sözleşmelerde Ulusoy ile birlikte Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Tahir Kıran'ın parmağı olduğu ileri sürüldü.

KIYAK 5 KİŞİYE YAPILDI

Haluk Ulusoy'un Futbol Federasyonu'ndan ayrılmadan kısa süre önce 386 personel arasından özel sözleşme yaptığı 5 kişinin sekreter Semra Özel ile kuzeni Merkez Hakem Kurulu Sekreteri Kübra Güreşçi, Hukuk Kurulu eski Başkanı İsmail Hakkı Özersin, avukatlar İlhan Yalçın ve Kaan Emin Dora olduğu tespit edildi.

1 YILLIK 'ÇOK ÖZEL' SÖZLEŞME

Hasan Doğan'ın 14 Şubat'ta Futbol Federasyonu Başkanlığı'na seçilmesinin ardından işine son verilen Hukuk Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Özersin'in 1 yıllık özel sözleşmesinin bulunduğu ortaya çıktı. Zamla maaşı önce 9 bin YTL'ye çıkarılan Özersin'le 15 Ocak'ta 1 yıllık özel sözleşme yapıldığı belirlendi. Sözleşmenin 17 Ocak'ta yapılan Kayyum Genel Kurulu'nda 2 gün önce imzalanması dikkat çekerken, Özersin'in işine son verildiği takdirde federasyonun 1 yıllık tazminat ödeme yükümlülüğü altına sokulduğu öğrenildi.

11 AY İÇİN 99 BİN YTL İSTİYOR

Özersin'in, yeni Başkan Hasan Doğan'ın işine son vermesi üzerine 38 yıllık tazminatı olarak 80 bin YTL talep ettiği, ayrıca özel sözleşmeden sonraki 11 aylık süre için de 9 bin YTL üzerinden 99 bin YTL istediği öğrenildi. Hasan Doğan yönetiminin ise "1997 yılı ile 2008 yılı arasındaki tazminatlarınızı verelim" önerisini götürdüğü, ancak Özersin'in bunun kabul etmediği belirtildi.

Özersin'in 1997'de emekli olduğu ve o günün parası ile 1 milyar TL tazminat aldığı daha sonra da çalışmaya devam ettiği belirlendi.

Özersin Yeni Şafak'ın konuya ilişkin soruları üzerine "Yargıya intikal etmiş bir konuda basına bilgi vermek doğru değil" diyerek cevap vermekten kazçındı.

BİR SKANDAL DA ALMANYA'DA ÇIKTI

Öte yandan Ulusoy'un Federasyon Başkanı olduğu önemde İsviçre'nin Cenevre kentinde açılan büronun kapatılmasından dolayı Futbol Federasyonu'nun 500 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildiği de ortaya çıktı. Cenevre'deki büronun sorumluluğuna getirilen Tunç Üner'in kendisi ile 5 yıllık özel sözleşme imzalandığını ibraz etmesi üzerine mahkeme federasyonun tazminat ödemesi kararı vermişti. Cenevre'dekine benzer 5 yıllık özel sözleşmenin Almanya'da açılan büronun başına getirilen Hakan Eseroğlu ile de imzalandığı ortaya çıktı.

Sekreter ile geriye doğru sözleşme

Haluk Ulusoy'un sekreteri Semra Özel ile 5 yıllık sözleşmesinin 2008 Ocak ayında yapıldığı ancak sözleşmenin üzerine 2007 yılının Ekim ayının tarihinin atıldığı tespit edildi. Futbol Federasyonu Hukuk Bürosu'nun yaptığı incelemede, federasyonun 2007 yılı Ekim ayında aldığı yönetim kurulu kararlarında sözleşme yapıldığına dair bir tutanak yeralmadı.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde