Bir Emenike bir Demirçelik

Bir Emenike bir Demirçelik

Karabükspor, 300 bin euroya aldığı Emenike'yi 9 milyon euroya Fenerbahçe'ye satarak önemli bir gelir elde etti. Bu rakam, Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın 2010 kârına eşit

Bir Emenike bir Demirçelik
16px
24px
27.05.2011 08:41
ABONE OLgoogle

Kardemir Karabükspor'lu Emmanuel Emenike, Fenerbahçe'ye transferiyle kulübüne iki yılda 30 kat kazanç sağladı. Futbol takımının sponsoru olan 5 bin kişinin çalıştığı Türkiye'nin en büyük ikinci demir çelik üreticisi Kardemir'in bir yıllık kârı kadar gelir sağladı.

Emenike'yi FB'ye 9 milyon euro (20.250 milyon TL) bonservis bedeliyle satan Kardemir fabrikaları 2010'da 21.84 milyon lira kâr gerçekleştirmişti. Bu transfer, futbol endüstrisinin sanayi şirketlerine göre daha kârlı bir alan olabileceğinin de göstergesi oldu. Yıllık 1.8 milyon euro alacak olan Nijeryalı golcü, 4 senelik anlaşmaya imza attı.

Böylece bir buçuk yılını Bank Asya Birinci Lig'de geçiren ve sadece bir sezon Süper Lig'de oynayan Emenike, Süper Lig'in şampiyonunun kadrosuna dahil olarak kariyeri yönünde önemli bir adım attı. Bu durum gözleri şehrin en büyük sanayi yatırımı demirçelik üreticisi Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikaları'na çevirdi.

Şehrin ekonomisinin can damarı konumunda olan Kardemir'in yıllık kârına baktığımız zaman bu satış önemli bir gelire işaret ediyor. Çünkü Kardemir 2010 yılı 12 aylık bilançosunda 21. 84 milyon lira konsolide net kâr açıklamıştı. Bu satışla 24 yaşındaki Nijeryalı futbolcu bir anda Türk ekonomisinin önemli firmalarından Kardemir'in ekonomik büyüklüğüne ulaştı. Böylece 5 bin çalışanlı şirketin en değerli üyesi oldu.

TAMAMI HALKA AÇIK

Kardemir'in temelleri 1937'de atıldı. 58 yıl boyunca kamu kuruluşu olarak faaliyet gösteren Karabük Demir Çelik Fabrikaları, 1995'te özelleştirilerek Kardemir adını aldı. Türkiye'nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluşu durumunda olan Kardemir'in sermaye yapısını çalışanlar (A gurubu), Karabük sanayi ticaret ve esnaf odaları üyeleri (B gurubu), yöre halkı (D grubu) oluşturuyor

HİSSELER YÜKSELİŞTE

İKİ kulüp arasında gerçekleşen alışveriş şirket hisselerine olumlu yansıdı. Kardemir (D) hisseleri günü yüzde 1.12 getiriyle 0.90 TL'den kapattı. Süper Lig'in gölcü futbolcusunu alan Fenerbahçe hisseleri ise günü yüzde 3.02 getiriyle 76.75 liradan tamamladı. İMKB-100 endeksi de ikinci seansı yüzde 0.23 artışla, 63.755 puandan kapattı.

'En verimli çalışanımız'

Kardemir Karabük Demir Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Fadıl Demirel, bu satış işleminden dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. 3 bin 750'si doğrudan, müteahhit firmalarla birlikte toplam 5 bin çalışana sahip olduklarını belirten Demirel, "En üretken çalışanımız Emenike oldu. Ayrıca spot bir kârlılık sağladık" dedi. Bu para girişlerinin kendilerini de rahatlattığını ifade eden Fadıl Demirel, "9 milyon euro kulübümüzün yıllık bütçesi içinde önemli paya sahip bir tutar. Bu nedenle finansman dengesi açısından kulübümüz oldukça rahatlayacak" dedi.

Feride Cem/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde