Bin adet yeni nesil tank üretilecek

Bin adet yeni nesil tank üretilecek

Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, üretime yönelik prototipin belirlenmesinde önemli bir aşamaya gelindi. Proje çerçevesinde, bin adet yeni nesil tank üretilmesi hedefleniyor.

Bin adet yeni nesil tank üretilecek
16px
24px
18.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

FNSS yerli ana yüklenici firma olarak, üretim ve geliştirme önerisini bu hafta Savunma Sanayii Müsteşarlığına sunacak. Silahlı Kuvvetler’in ana muharebe tankı ihtiyacının “yerli imkan ve kabiliyetlerin azami kullanımıyla’’ karşılanmasını amaçlayan tank projesinin yerli ana yüklenicileri BMC, FNSS ve OTOKAR, ayrı ayrı üretim ve geliştirme teklifi verecekler. Bu firmalar, daha önceki fizibilite raporunu birlikte hazırlamışlardı. Bu firmalar, sekiz ayda hazırlayarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na sundukları raporda, Türkiye’deki altyapının, milli bir Ana Muharebe Tankı üretmeye yeterli olduğunu vurgulamışlardı.

Süreç nasıl işleyecek?

YERLİ Ana Muharebe Tankı geliştirme projesinde, imalat sorumluluğunu alan ana yüklenici, öncelikle yeni nesil yerli tankı dizayn ederek, önümüzdeki 6-7 yıl içinde, bu tankın prototipini imal edecek. Sonraki safhada da seri üretime geçilecek. Projeye bu yıl başlanması halinde, ilk yerli tankın 2012-2013 yıllarında Silahlı Kuvvetler’e teslim edilebileceği belirtiliyor. Programa göre, tankın gövdesini ana yüklenici firmalar üstlenirken, tankların elektromekanik, atış kontrol ve savaş sistemlerinde Aselsan ve Havelsan, silah sistemlerinde ise MKEK Genel Müdürlüğü’nün görev alması bekleniyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde