Bilgin güne nasıl başlıyo?

Bilgin güne nasıl başlıyo?

BDDK BAŞKANI TEVFİK BİLGİN'İN GÜNE NASIL BAŞLADIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bilgin güne nasıl başlıyo?
16px
24px
09.04.2006 17:13
ABONE OLgoogle

Çanakkale geçilmez

Bilgin'in makam odasının en müstesna köşesinde Çanakkale Savaşları'ndan bir görüntü var. Bir daha dönmeyeceğini bilerek, vatan uğruna şehit olmaya gidenlerin fotoğrafı!..
Bilgin, artık "emanetçi" başkan değil. Önünde 6 yıllık uzun bir görev süresi var. Genç başkanı yeni dönemde bekleyen ilk görev, "finansal kiralama, faktoring ve tüketici finansman şirketleri"ne çeki düzen verilmesi olacak.
BDDK, özellikle faktoring şirketlerinin sayısında netlik olmadığını düşünüyor. Ortakları, yöneticileri, hatta doğru düzgün adresi bile olmayan şirketlerin gerçek durumu ortaya çıkarılacak. Ülke genelinde yayın yapan gazetelere ilan verilecek. Bu mali kurumların, 3 ay içinde bağımsız denetim şirketlerine başvurarak, onaylanmış bilançolarla gelmesi istenecek. Ardından seri denetimler başlatılacak.

6 milyar dolarlık alan
Hazine'den, BDDK'ya ulaşan verilere göre, ülke genelinde 97 faktoring, 95 finansal kiralama ve 7 tüketici finansman şirketi faaliyet gösteriyor.

Yaklaşık 6 milyar dolar büyüklüğündeki bu 199 şirketten bazılarının ayıklanacağı tahmin ediliyor. BDDK'nın hazırladığı ön raporlarda tablo şöyle:

- Finansal Kiralama: Bu alanda 95 kurum görünüyor. Dünya genelinde finansal kiralama işlem hacmi 512 milyar dolar civarında. Türkiye'deki işlem hacmi ise 2004 yılı itibariyle 2.9 milyar dolar. 2005 yılının 9 aylık verilerinde işlem hacmi 2.9 milyar doları aşıyor. 1985'te uygulamaya konulan finansal kiralama ile 197 bin proje finanse edildi, 23 milyar dolar tutarındaki yatırıma orta uzun vadeli kaynak sağlandı. Türkiye, dünya finansal kiralama liginde 24, Avrupa'da ise 18. sırada. Sektörün aktif büyüklüğü 3.6, öz kaynakları ise 1 milyar dolar.

- Faktoring Şirketleri: BDDK'yı en fazla uğraştıracak grup. Sektörde, 2002 yılında 110 olan şirket sayısı bugün 97. Faktoring alanında 1.500 kişi çalışıyor. Aktif büyüklüğü 4.1 milyar doları, öz kaynakları ise 1 milyar doları geçiyor. Türkiye ihracatındaki payı ise yüzde 3.32'ye ulaşıyor. Anadolu'nun dört bir yanında oldukları duyuluyor ama net fotoğrafı yok.

- Tüketici Finansman Şirketleri: 7 firma aktif. Büyüklüğü 1.8 milyar dolar, öz kaynakları 180 milyon dolar. Sektör 2004 yılını 39 milyon YTL karla kapadı. 2005 yılının ilk yarısı itibariyle eldeki veriler, 6 aylık karın 35 milyon YTL olduğunu gösteriyor.

Bu arada bir kısa not daha verelim.
BDDK, İmar Bankası ile ilgili belgelerin Hazine'den eksik alındığı, bazı belgelere ulaşılamadığı iddiaları yüzünden, deyim yerindeyse sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yedi. Denetim ve gözetimi yeni üstlendiği tüm şirketlere ilişkin evrakı, satır satır zabıt tutarak teslim aldı.

Okan Müderrisoğlu/sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde