'Bankalarla mutakabata vardık'

'Bankalarla mutakabata vardık'

BAKAN UNAKITAN; BANKALARLA KURUMLAR VERGİSİ'NDE MUTABAKATA VARDIK.

'Bankalarla mutakabata vardık'
16px
24px
20.04.2006 17:48
ABONE OLgoogle

Kemal Unakıtan, Türkiye Bankalar Birliği’nin "Türkiye ektonomisindeki v e bankacılık sitemindeki gelişmeleri değerlendirmek" amacıyla düzenlediği çalışma yemeğinde bankacılarla bir ara y a geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, 2002 ve 20 0 5 yıları kıyaslandığında bankacılık söktöründe oldukça önemli gelişmeler keydedildiğini belirtti. Unakıtan, "Bu duru m u bizlere rakamlarla söylediler. Mevduat açısından, krediler açısından, özkaynak açısından, aktif büyüklükler açısınd a n Türkiye’de güzel gelişmeler var. Hatta istihdam açısından da denilebilir" değerlendirmesi n i yaptı.

Bankacılığın daha da güçlenmesi ve rekabet gücünün artırılması konusunda neler yapılabileceğin i n de görüşüldüğünü belirten Unakıtan, "Birbirimizi daha iyi anladık. Bakanlığın kendi alanında atacağı adımlard a , bankacıların atacağı adımlarda Türkiye’nin menfaatine nasıl davranmamız gerektiği konusunda mutabakatlar sağladı k " dedi.
Unakıtan, bankacıların kurumlar vergisiyle ilgili olarak da sorun olarak gördüğü veya düzeltilmesini tal e p ettikleri konuları aktarıklarını belirterek, "Bu kanularda da mutakabat temin ettik" di y e konuştu.

Bankaların, "çalışmaları devam eden Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısıyla kıyı bankacılığı (off shor e ) işlemlerine getirilmek istenen yüzde 30 stopaja itiraz ettiklerinin" hatırlatılması üzerine Unakıtan, "Teknik kon u . Arkadaşlar çalışacak. Net bir şey söyleyemem. Sonucu 1-2 gün içinde görürsünüz" ded i .

"MUHALİF DEĞİLİZ"

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Banka s ı Genel Müdürü Ersin Özince de, bankaların muhalefet ettiği herhangi bir konu olmadığını vurgulayarak, "Bugü n e kadar tüm vergi uygulamalarıyla ilgili sektörümüzün vergilendirilmesi, yatırım araçlarının vergilendirilmesi, kayn a k aktarma maliyetlerinin azaltılması konusunda çok olumlu yaklaşımlara muatap olduk" dedi. Özince, bundan da t ü m ülke ekonomisinin ciddi katkı gördüğünü savundu. Özince şunları söyledi:
"Bu durumun gelişmesi konusun d a da her zaman kendilerinin iradesinden haberdarız. Bu nedenle de muhalefetimiz veya tereddüt edilen bir dur u m yok. Ülkemizin imkanları dahilinde iyileşmenin süreceğini düşünüyoruz."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde