Bakan Yıldırım'dan 'dinleme' açıklaması

Bakan Yıldırım'dan 'dinleme' açıklaması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen'in telefonlarının dinlendiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Türk Telekom'da çalışan yabancı uyruklu uzmanlarla ilgili olarak...

Bakan Yıldırım'dan 'dinleme' açıklaması
16px
24px
14.07.2006 18:29Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen'in telefonlarının dinlendiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Türk Telekom'da çalışan yabancı uyruklu uzmanların kayıtları dinlemesinin sözkonusu olmadığını söyleyen Bakan Yıldırım, telefon dinlemelerinin geçtiğimiz yıl kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın denetiminde yapıldığını dile getirdi.

İstanbul-İzmir arasında deniz ulaşımının yeniden başlatılması ile ilgili gerçekleştirilen ilk sefer dolayısıyla tören düzenlendi. Bakan Yıldırım, Sarayburnu İskelesi'nde düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Binali Yıldırım, telefon dinlemeleri ile ilgili iddialar konusunda, "Sadece Telekom yöntimi değil bütün kurumların kanun ve düzenlemeler çeçevesinde yabancı uzman getirtebiliyor. Onlar da kendilerine verilen görevi yapıyorlar." dedi. Bu uzmanların telefon kayıtlarını dinleyip dinlemedikleri yönündeki soruyu yanıtlayan Bakan Yıldırım, "Telefon kaydını dinlemek o kadar keyfi bir şey değil. Ticaret Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nda teknik dinlemenin hangi usüle göre olacağı açıktır. Bunun gerçekleştirebilecek kurumlar da bellidir. Bunun dışında yapılacak her türlü dinlemeler suçtur ve ağır cezası vardır. Bunu herhangi bir kişi ya da kurum yaptıysa büyük suç işlemiş demektir. Zaman zaman kamuoyunda endişeler olduğu için geçtiğimiz yıl 5396 Sayılı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kuruluşuna dair kanunu çıkardık. Bunnu amacı, bütün teknik takip ile ilgili birimleri biraraya toplayıp tek elden yasal dinlemeleri, teknik takipleri gerçekleştirmektir. Bu kurum faaliyetlerinin sürdürüyor. Emniyet Müdürlüğü, MİT ve Jandarma İstihbarat dinlemelerini bu kurum aracılığıyla yapıyor." şeklinde konuştu.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Başbakanlık'a bağlı bir kurum olduğunu belirten Binali Yıldırım, denetiminin de Başbakanlık tarafından yapıldığını dile getirdi. Yıldırım, "Dinlemeleri de takip eden bir kurum var. Eskiden bu dinlemeleri takip eden bir mekanizma yoktu. Artık bu birim denetlemeyi de yapıyor. İddialar her zaman olabilir. Hatırlarsanız bugün Emniyet Müdürlüğü ve MİT de açıklama yaparak dinleme yapmadıklarını belirttiler." ifadalerini kullandı.

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde