Babacan: Karamsar havaya kanmayın

Babacan: Karamsar havaya kanmayın

Devlet Bakanı Ali Babacan, piyasalardaki son bir aylık hareketlilikle bağlantılı olarak oluşturulmaya çalışan kötümser havaya kimsenin kanmamasını istedi.

Babacan: Karamsar havaya kanmayın
16px
24px
09.06.2006 14:28
ABONE OLgoogle

Babacan, "Bizim ne enflasyon hedefimizde, ne büyüme hedefimizde bir değişiklik söz konusu değil" dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan, AL-İktissad Wal-Aamal Group tarafından DEİK işbirliği ile düzenlenen 2. Türk Arap Ekonomi Forumu toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"YAZ AYLARININ GEÇMESİ LAZIM"

Babacan, "Ekonomik hedeflerde değişiklik var mı?" sorusu üzerine, "Bizim ne enflasyon hedefimizde, ne büyüme hedefimizde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Sadece bir aylık hareketliliğe bakıp da hedeflerin revize edilmesi başlı başına yanlış bir yaklaşım" dedi. Yaz aylarının geçmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, "Temmuzu, ağustosu, hatta eylülü görmemiz gerekiyor. Bu süre içindeki fiyatları görmemiz gerekiyor, enflasyonu izlememiz gerekiyor, ekonomik aktiviteyi izlememiz gerekiyor. Ancak ondan sonra bu yılın tamamı için büyüme rakamları konusunda somut şeyler söylemek mümkün. Bir aylık gelişmeye bakarak, yıl sona itibariyle rakamlar ifade ediyorsa, yanılma ihtimali çok büyük olacaktır" diye konuştu.

"ÇOK FAZLA GÖRÜŞMELER VAR, DÜNYA DEVLETİ TÜRKİYE'DE"

Doğrudan yabancı yatırım hedeflerinin sorulması üzerine Babacan, Katılım Öncesi Ekonomik Programa bazı ortalama rakamlar koyduklarını söyledi. "2006 yılı için 2005 yılındaki 9.7 milyar dolardan daha fazla bir rakama ulaşabiliriz. Ne kadar fazla olacak onu hep beraber göreceğiz" diyen Babacan, çok sayıda görüşmenin bulunduğunu, dünya devlerinin Türkiye'de olduğunu söyledi.

"KÖTÜMSER HAVAYA KİMSE KANMASIN"

Babacan, son bir aylık dönemde piyasadaki hareketlilik, ve bununla bağlantılı olarak oluşturulmaya çalışılan kötümser havaya kimsenin kanmamasını istedi. Bakan Babacan, şunları söyledi: "İşi bilen biliyor. Dünyanın her yerinden akın akın Türkiye'ye yatırımcı geliyor, inceliyorlar, soruyorlar, bizleri ziyaret ediyorlar. Biz oradan biliyoruz. Bazen randevu konusunda güçlük çektiğimiz zamanlar oluyor. Türkiye'nin uzun vadeli istikrarına, geleceğine herkes güveniyor. Hemen bu bir iki ay içerisinde neler oldu değil, bundan 3, 4, 5, 10 sene sonra nasıl bir Türkiye'ye ulaşacağımız ve nasıl bir Türkiye yatırım ortamı olacağıdır. Bu potansiyeli ve Türkiye'nin yakaladığı bu fırsatları da belli başlı dünya devleri fark etmiş durumda."

"YER ARAYAN SERMAYE KORKUNÇ BOYUTTA"

Yatırım Danışma Konseyi toplantısının üçüncüsüne davet edilen herkesin katılacağını, davet etmedikleri halde Yatırım Danışma Konseyi'nin üyesi olmak isteyen çok sayıda işadamının bulunduğunu vurgulayan Babacan, bu sayıyı 20 kişiyle sınırlı tutacaklarını kaydetti. Babacan, "20 kişi değil, 50 kişi hedeflesek 50 kişi, 100 kişi hedeflesek 100 kişilik bir Yatırım Danışma Konseyi'ni Türkiye çok rahat gerçekleştirebilir" dedi. Devlet Bakanı Ali Babacan, Yatırım Danışma Konseyi'nin 2003'te yapılan ilk toplantısına ilgiyle, 2006 yılı toplantısına olan ilgi arasında çok çok fark olduğuna işaret ederek, bunun başlı başına alınan mesafeyi gösterdiğini, toplantının başarılı geçeceğine inandıklarını söyledi. Türkiye'nin yakaladığı ivmenin, geri dönmesi veya yavaşlamasının mümkün görünmediğini vurgulayan Babacan, dünyada yatırım yeri arayan sermayenin korkunç boyutlarda olduğunu kaydetti.

"BAŞARININ ELİMİZDEN KAÇIP GİTMESİNE İZİN VERMEYİZ"

Devlet Bakanı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırdığını anımsatarak, bunun amacının orta vadeli enflasyon beklen

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde