Babacan: "Avrupa Birliği için siyasi ve ekonomik istikrar şart"

Babacan: "Avrupa Birliği için siyasi ve ekonomik istikrar şart"

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, ülkenin Avrupa Birliğine (AB) girmesi için siyasi ve ekonomik istikrarın şart olduğunu söyledi.

Babacan: "Avrupa Birliği için siyasi ve ekonomik istikrar şart"
16px
24px
12.04.2006 23:17
ABONE OLgoogle

Bakan Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Mersin'e gelerek Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki 'Meslek Komiteleri Ortak toplantısına' katıldı.

Türkiye'nin AB ile ilgili geçtiği süreç hakkında bilgi veren Bakan Babacan, Türkiye'nin yep yeni bir ekonomik ortama kavuştuğuna dikkat çekti.

Ekonomi ile ilgili gelişmelerin çok iyi okunması gerektiğine dikkat çeken Babacan şöyle devam etti:" Ekonomideki olumlu gelişmeler ses getirmezken, en küçük bir olumsuz gelişmeler abartılıyor. Ekonomik gelişmeler hakkında olumlu yorumlar yapanlara tepki geliyor. Tarafsız değerlerdirme yapanlar hükümetin destekçisi olarak lanse ediliyor."

Türk lirasının (TL) değerli olduğu görüşlerine katılmadıklarını ifade eden Babacan "TL geçmişteki referens tarihine göre bu gün daha değerli olabilir. Ama hiç kimse eski referans alınan kurun doğru olduğunu iddia edemez. Çünkü Türkiye'de gerçek anlamda serbest kur rejimi uygulanmamış. Doğru kur serbest piyasa kuru ile oluşan kurdur. Serbest kur rejiminden asla taviz verilmeyecektir" diye konuştu.

Döviz alacağınız yoksa dövizle borçlanmayacaksınız diyen Babacan bu "kumardır" dedi.

Meslek Kuruluşu temsilcilerini sorularını cevaplayan Bakan Babacan daha sonra Mersin'den ayrıldı. 

Mersin/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde