Aygün ve Balbay mahkemeye çıktı

Aygün ve Balbay mahkemeye çıktı

Sinan Aygün'ün avukatı, müvekilinin 12 saat sorgulandığını söyledi.

Aygün ve Balbay mahkemeye çıktı
16px
24px
04.07.2008 11:36
ABONE OLgoogle

Ergenekon Soruşturması" çerçevesinde gözaltına alınanlardan; aralarında, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, ATO Başkanı Sinan Aygün, emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Birol Başaran, Kemal Aydın, Yazar Dr. Erol Mütercimler ve Prof. Dr. Ercüment Ovalı'nın de bulunduğu 8 kişi, 5 minibüsle İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Beşiktaş'taki özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu adliyede görevli İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan şüphelilerden 8'inin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı.

Bu kişilerden, Balay ve Aygün'ün de içlerinde bulunduğu 8'i, daha sonra 5 polis minibüslerine bindirilerek Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü. Şüpheliler daha sonra söz konusu araçların, adliyenin hakim ve savcıların kullandığı kapısına kadar yaklaştırılmasının ardından içeri alındı.

Şüphelilerin adliyeye sevk edilirken adliye binası önünde ve çevresinde "Çevik Kuvvet" görevlileri ile diğer polislerce yoğun güvenlik tedbiri alındı. Ayrıca bazı binaların çatılarında da uzun namlulu silâhlarla görev yapan "Özel Tim" mensuplarının bulunduğu gözlendi.

8 kişinin, adlî tabiplikteki sağlık kontrolünün ardından savcılık katına çıkartıldığı belirtildi.
Bu kişilerden emekli Albay Uğur'un emniyette "susma hakkını" kullanarak ifade vermediği öğrenildi.

Emniyette işlemleri devam eden, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un da aralarında bulunduğu bazılarının bugün adliyeye sevk edilebileceği bildirildi.
Gözaltında bulunan, ancak henüz emniyette ifadesi alınmayan Osman Gürbüz'ün de "susma hakkını" kullanmayı düşündüğü kaydedildi.

Bu kişiler dışında, olaya ilişkin Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yer aldığı 48 kişi tutuklu bulunuyor.  

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde