Aygün, üyelerini ihbar etti

Aygün, üyelerini ihbar etti

SİNAN AYGÜN, 'ÜYELERİM, HAYALİ İTHALAT YAPIYOR" DİYEREK İHBARDA BULUNDU.

Aygün, üyelerini ihbar etti
16px
24px
03.04.2006 17:39
ABONE OLgoogle
Aygün, "Bunu yapanlar kim, bunu yapanlar benim üyelerim. Gitsinler nasıl tespit edeceklerse etsinler. Nasıl bulacaklarsa bulsunlar" dedi.

Sinan Aygün, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü'nün düzenlediği Maliye Kongresi'nde 'Türkiye Ekonomisi ve Riskler' konulu bir konuşma yaptı. ATO Başkanı Aygün, konuşmasında, IMF'ye ağır eleştirilerde bulundu. IMF'ye 'terör örgütü' dediğini aktaran Aygün, öğrencilere hitaben, "Boşuna okuyorsunuz IMF'nin hazır programını uygulayacaksınız. Size gerek yok" dedi. Bugüne kadar IMF'nin girdiği tüm ülkelerin sömürü ülkeleri olduğuna işaret eden Aygün, "IMF'nin maaşallah dediği ayağa kalkamıyor. Bu programın iyi bir yanı yok" diye konuştu.

Türkiye'ye çok büyük bir kriz geldiğini öne süren Aygün, milli gelirin 5 bin 8 dolar olarak belirlenmesinin yanlış hesaptan kayaklandığını savundu. Aygün, "Daha Türkiye'nin nufusu belli değil, kaça böldün? 71 milyona mı, 74 milyona mı? Ekonomi iyiye gidiyor ise bu kapkaç olayları niye arttı. Bu hırsızlık niye arttı?" şeklinde konuştu. Ekonominin iyileşmesini siyasi istikrara bağlayanları eleştiren Aygün, tek parti hükümetini padişahlığa benzeterek,"'Bu böyle biline, böyle olacak, böyle yapılacak' şeklinde bir yönetim olamaz" şeklinde konuştu.

"BAŞBAKAN BİZİ DİNLEMİYOR"

Türkiye'nin ithalatla büyüyen bir politikası olduğunu ifade eden Aygün, işsizliğin arttığına, fabrikaların kapandığına işaret etti. Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeşilkartlı vatandaş sayısının 12 milyona yükseldiğini övünçle ifade etmesini eleştirdi. Aygün, "Yahu övünme. Yeşilkart demek işsizlik demek. Adamın bizi dinlediği yok. Varsa yoksa etrafındaki üç beş danışman" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'DE HAYALİ İTHALAT VAR. YAPANLAR DA BENİM ÜYELERİM"

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan ATO Başkanı Aygün, bir öğrencinin, Türkiye'de enflasyonun hissedilir bir şekilde düştüğünü ve ülkede iyi şeyler de olduğuna işaret etmesi üzerine Aygün, şöyle konuştu: "Türkiye'de hayali ithalat var. Göründüğünden daha çok mal var Türkiye'de. Türkiye'nin ithalatı 118 milyar dolar değil. 160,170,180 milyar dolar. Bunu kim yapıyor. Benim üyelerim yapıyor. Nasıl tespit ediyorlarsa etsinler. Gitsin yakalasınlar" diye konuştu. Aygün, Türkiye ekonomisinin bağımsız olmadığını savunan görüşünü vurgulayarak, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne bağımlı olduğunu dile getirdi.

Bir öğrencinin siyasete girip girmeyeceğini sorması üzerine ise Aygün, "Siyasete atılmayı düşünmüyorum şu anda. Siyasete ne zaman girerim? Milliyetçi, vatansever, Atatürk'ü seven herhangi bir parti olursa girerim. Orada şimdi bulunduğum yerden daha fazla fayda getireceğime inanırsam girerim. Ancak şu anda düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Berksoy ise hükümetin yürüttüğü IMF programı çerçevesinde kamu açıklarının, özellikle de bütçe açıklarının azaldığını, enflasyonda hedeflerin ötesinde bir düşüş gerçekleştirildiğini, borç stoklarının milli gelirdeki payının azaldığını, milli gelirin hedeflerin üzerinde yükseldiğini söyledi.

Programın olumlu sonuçlarının yanında bazı bedellerinin de olduğunu, hiçbir ekonomik iyileştirme programının bedelsiz

yürümeyeceğini kaydeden Berksoy, bunların başında işsizlik oranlarında artışın geldiğini dile getirdi.

Programı yürütmede bazı risklerin de b

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde