Ayaydın'ın rüyasındaki liderler

Ayaydın'ın rüyasındaki liderler

SABAH GAZETESİ YAZARI AYAYDIN, YENİ OLUŞUMUN LİDERLERİNİ RÜYASINDA GÖRDÜ.

Ayaydın'ın rüyasındaki liderler
16px
24px
08.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Aydın Ayaydın'ın yazısı..

Yeni oluşumun liderlerini rüyamda gördüm

AK Parti iktidarı dördüncü yılına girdi.
Yürütülen ekonomik istikrar programı ilk üç yılda kararlı ve başarılı bir şekilde uygulandı. Para ve maliye politikalarından taviz verilmedi. Özellikle Başbakan Erdoğan'ın halkla bütünleşen, kararlı tutumu toplumun büyük kesimlerinden tasvip gördü. Enflasyon tek haneli rakamlara indi. Döviz yerlerde süründü. YTL değerlendikçe değerlendi. Ekonomide cari açık ve işsizlik konularında olumsuzluk olsa da, genelde olumlu.

Siyasette
kısır döngü
AK Parti ikidarının dördüncü yılına girerken, global yapının etkisi ve siyasetteki gelişmeler karşısında ekonomik göstergelerde olumsuz gidiş görülmeye başlandı .
Başbakan Erdoğan'ın en büyük şansızlığı, kendisinde olan cesaret ve kararlılığın, siyasi ve özellikle bürokratik ekibinde olmamayışı. Bugün piyasaları sarsan ve derinleşen ekonomideki sıkıntı neye benziyor biliyormusunuz? Evde devrilen mumdan yerdeki halının köşesi yanınca, bir bardak su ile hemen müdahale edilseydi yangın büyümezdi. Nasılsa ufacık bir yangın denilip zamanında müdahale yapılmadığı için yangın şimdi evin tümünü sardı. Bu kez şehirdeki tüm itfaiye araçları bile söndüremiyor. İşte bugünkü piyasalarda oluşan durum bu.
Bütün bu gelişmeler karşısında, toplumun önemli bir kesiminin desteğini kaybetmesine rağmen alternatif olmadığı için, tüm kamuoyu yoklamalarında bu gün seçim olsa AK Parti tek başına iktidar gözüküyor. Ana muhalefet Partisi CHP şaşkın. Solda mı, sağda mı karar veremiyor.
MHP, gemisini limana çekmiş rüzgarın dinmesini bekliyor. DYP' de Genel Başkan Mehmet Ağar çok çalışıyor. Ülkeyi karış karış geziyor. Ancak olması gereken noktada değil. İşin kötüsü farkında değiller, ayakları yere basmıyor. 2002 seçimlerinde DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de aynı hatayı yapmış, etrafındaki bir iki kişinin çizdiği pembe tablolara kandığı için Meclis dışında kalmıştı. Anavatan Partisi, Erkan Mumcu ile çıkış yaptı, meydanlarda kalabalık topluyor, yeterli değil. Bu yazımı yazdığım sırada günün yorgunluğu ile uyuya kalmışım. Bu sırada gördüğüm rüyayı sizlerle de paylaşmak istiyorum. AK Parti'den memnun olmayan kitle artıyor, fakat alternatifsizlik AK Parti'yi ilk seçimde tekrar iktidar yapacak. Bunu istemeyen bazı gruplar birleşip yeni oluşum için düğmeye basmışlar. Üstelik liderleri de hazır. Buldukları lider ülkenin geneli tarafından tanınan biri. Üstelik hergün Başbakan Erdoğan ile beraber. Hangi TV kanallını açarsanız karşınızda, hangi gazete sayfasını çevirirseniz karşınızda. Bundan iyisi can sağlığı. Bu liderle ilk seçimde AK Parti devrilir, yeni oluşum da iktidar olur. Oluşumcuların önderleri, belirli zamanlarda lider gördükleri büyük bir sivil toplum örgütünün başındaki kişiye bu öneriyi götürdüler. Yeni Oluşum, bu liderin çok hoşuna gitti. Ancak Başbakan Erdoğan'dan da çekiniyor. Teklifi yapan akil adamların kulağına fısıldıyor: AK Parti günden güne yıpranıyor. Bırakın seçim zamanında yapılsın ki, daha çok yıpransın. Siz şu anda bensiz çalışmanızı sürdürünüz, Hatta gerekirse seçime de gidin iktidar olun. Ben de o zaman gelir Başbakanlık koltuğuna otururum diyor.

benzer haberler
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde