Avrupalılar ülke dışında para harcamayı seviyor

Avrupalılar ülke dışında para harcamayı seviyor

MasterCard'a Göre Avrupalılar geçen yıl kendi ülkeleri dışındaki diğer Avrupa ülkelerinde 13.9 milyar Euro harcadı. Mastercard, 24 ülkede 350 milyondan fazla kullanıcıyla yaptığı araştırmanın sonuçları..

Avrupalılar ülke dışında para harcamayı seviyor
16px
24px
18.07.2005 18:49
ABONE OLgoogle

MasterCard 2004 yılında toplam 24 ülkede 350 milyondan fazla MasterCard ve Maestro kartlarıyla yapılan ülke dışı harcamaları analiz etti. MasterCard'tan yapılan açıklamaya göre, Avrupalıların kendi ülkeleri dışındaki diğer Avrupa ülkelerinde MasterCard kartları ile yaptığı harcamalar bir önceki yıla oranla yüzde 12 artarak 2004 yılında 13.9 milyar Euro'ya ulaştı. Ülke dışında fazla harcamayı 3.5 milyar Euro ile Almanlar yaparken, İngiltere 2.6 milyar Euro toplam harcama ile ikinci; Hollanda 2 milyar Euro ile üçüncü oldu. Türkiye ise 85 milyon Euro ile altıncı sırada yeraldı.

Avrupalıların MasterCard ve Maestro kartları ile ülke dışı harcamalarında yüzde 53'lük oran ile en büyük artış otel-motel, diğer perakende ve giyim mağazalarında görüldü. Sözkonusu harcamalarda birinci sırayı 3.636 milyar Euro ile konaklama harcamaları çekiyor, konaklamayı 2.217 milyar Euro ile diğer perakendeciler, 1.501 milyar Euro ile giyim mağazaları takip ediyor.

Avrupadaki MasterCard ve Maestro kartları ile harcamalardaki artışta iki önemli unsur dikkat çekiyor. Bunlardan ilki Maestro banka kartlarıyla yapılan harcamalardaki yüzde 22'lik gelişme, ikincisi ise internet, telefon ve e-maille sipariş üzerinde yapılan alışverişlerde yaşanan yüzde 67'lik büyük artış. Avrupa'daki bilinçli tüketiciler, kartları ile en hesaplı alışverişi gerçekleştirmek için ülkeleri dışından artık internet vasıtasıyla alışveriş yapmaktan çekinmiyorlar. MasterCard Avrupa CEO'su Alex Labak, özellikle banka kartlarında kullanımdaki artışa dikkat çekerek, "Tüketiciler artık nakit ya da çek yerine Maestro banka kartı kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle Maestro banka kartlarıyla yapılan yurtdışı harcamalar yüzde 22 artarak 2.6 milyar Euro'ya ulaştı." dedi

TÜRKLER EN FAZLA FRANSA'DA HARCIYOR

Türkler, 2004 yılında MasterCard kredi kartı ve Maestro banka kartlarını kullanarak Avrupa ülkelerinde 85 milyon Euro'dan fazla harcama yaptılar. Türkiye'ye diğer Avrupa ülkelerinden gelen konuklar da MasterCard kartları ile 308.8 milyon Euro harcama gerçekleştirdiler, Bu da Türkiye'ye net 223 milyon Euro kazanç sağladı. 2003'e göre harcamalarını yüzde 33 oranında arttıran Türkler, Danimarka'dan sonra harcamaları en fazla arttıran ikinci ülke oldu. Türklerin geçen yıl Avrupa ülkeleri arasından en fazla harcama yaptıkları ülke 16.8 milyon Euro ile Fransa oldu.

Doğu Avrupa bloğunda yapılan harcamalar bakımından en hızlı büyüyen ülke Rusya olarak belirlendi. Rusya'da yurtdışında yapılan harcama yüzde 38.8 artarak 59 milyon Euroya çıktı; Ukrayna'da ise yüzde 38.7 artarak 38.8 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Yabancı ziyaretçilerin ülke içerisinde yaptığı harcama ile dışarıda yapılan harcama kıyaslandığında; toplam 5.6 milyar Euro net kazanç ile en büyük ekonomik büyüme İspanya, Fransa ve İtalya'da gerçekleşti. Bu sıralamada Türkiye 24 ülke arasında beşinci sırada yeraldı.

Ülke dışında MasterCard kartlı ödeme sistemi ile en çok harcama yapan Almanya, Hollanda ve İngiltere ise, yurtiçinde yapılan harcamalarla karşılaştırıldığında net 5 milyar Euro kaybetti.

Avrupa'da ülke dışı harcamalarında hem MasterCard kredi kartı hem de Maestro banka kartı kullanımında artış var. MasterCard kredi kartı kullanımı yüzde 5'lik artışla 11.3 milyar Euro olurken, Maestro banka kartı kullanımı yüzde 22'lik artışla 2.6 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Raporun lansmanında konuşan MasterCard Avrupa CEO'su Dr. Alexander Labak, "MasterCard kredi kartları ve banka kartları ile yapılan ödemeler Avrupa ekonomisinin candamarını oluşturmaktadır. Avrupalı tüketicilerin kendi pazarları dışında yaptıkları

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde