Avrupa Türk baklavasını tadacak

Avrupa Türk baklavasını tadacak

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD), AB fonlarından hibe alarak finanse edeceği 1 milyon dolarlık projeyle Türk baklavasını Avrupa ülkelerinde tanıtacak.

Avrupa Türk baklavasını tadacak
16px
24px
28.08.2006 11:40
ABONE OLgoogle

BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, Türk milli tatlısı baklavanın tanıtımında ciddi bir eksiklik olduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum kesiminin baklavayı sahiplenme girişiminde bulunduğuna dikkati çekti.

Baklavanın Türk tatlısı olduğunu tüm dünyaya duyurmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak proje yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, 'Bakanlık ile bu konuyu konuştuğumuzda (esnaf olarak sizler bunu yapabilirsiniz) dendi. Kültürümüze sahip çıkmalıyız' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tanıtım bütçesinin çok kısıtlı olduğunu belirten Yıldırım, BAKTAD olarak Avrupa Birliği'nin hibe fonlarından yararlanarak baklavanın tanıtımına ilişkin bir proje başlattıklarını bildirdi. Mehmet Yıldırım, şunları söyledi:

'Türk baklavasını Avrupa'da tanıtmak için bir çalışma başlattık. Şu anda projeyi hazırlıyoruz. Projenin maliyeti 1 milyon dolar civarında. AB fonlarından yararlanmak için başvuruda bulanacağız. Şu anda Avrupalı bir ortak arıyoruz. Projemiz kapsamında Avrupa ülkelerinde merkezi yerlerde ücretsiz olarak halka baklava dağıtacağız, kuracağımız stantlarda baklavayı tattıracağız. Belli noktalarda showroom da açabiliriz. Avrupa harika bir lezzetle, tatla tanışacak. Bunun tanıtım açısından çok ciddi getirisi olacak.' Böylece Avrupa'ya baklava ihracatının artacağını da belirten Yıldırım, Türkiye'de tahmini olarak günde 300 ton baklava tüketildiğini, yurt dışına çeşitli ülkelere doğrudan satış yapıldığını kaydetti.

'HODRİ MEYDAN'

Merkezi İstanbul'da bulunan derneklerinin 'Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması'nı 3 Eylülde yapacağını anımsatan Mehmet Yıldırım, 3 yıldır ulusal düzeyde gerçekleştirdikleri yarışmayı Kıbrıs Rum kesiminin milli tatlı olarak baklavayı sahiplenmesi üzerine bu yıl uluslararası boyuta taşıdıklarını söyledi. Bütün Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine yazı göndererek baklava ustalarını yarışmaya davet ettiklerini anlatan Yıldırım, 'Kıbrıs Rum kesimi baklavayı sahiplenince (hodri meydan) demiştik. Bu sözümüzü yerine getirmek için yarışmayı uluslararası düzeyde düzenledik. Ancak şu ana kadar hiçbir ülkeden bir baklava ustası katılımı bildirilmedi. Yunanistan'dan da baklava esnafı gelecek' dedi. BAKTAD Başkanı Yıldırım, mutfak kültürümüzdeki yemek ve tatlılara sahip çıkmak için Avrupa'da da tescil ettirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde