Avro’ya kadar serbest kur

Avro’ya kadar serbest kur

BAKAN ALİ BABACAN, SERBEST KUR'UN AVROYA GEÇİNCE SONA ERECEĞİNİ AÇIKLADI.

Avro’ya kadar serbest kur
16px
24px
27.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Babacan, "Son birkaç haftadır dünya ekonomilerinin içinde bulunduğu hareketliliğe bakıp da kimsenin aklına bir şey gelmesin" dedi.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzarekecisi Ali Babacan, Türkiye’nin son dönemde kaydettiği ekonomik gelişmelerin süreceğini ve en azından Euro’ya geçiş dönemine kadar serbest kur rejimi uygulanacağını belirtti. Türkiye’nin 2007-2013’ü kapsayan beş yıllık bir ekonomik plan hazırladığını da söyleyen Babacan, "Bu da iş dünyası için, uzun vadeli bir hedef gösterilmesi ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması açısından son derece önemli bir ufuk çizecek" dedi. Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl 2’incisi düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Kongresi’nde konuşan Babacan, Türkiye’nin üyeliğinin AB’nin küresel bir güç olarak görülmesini sağlayacağını söyledi. Yabancı işadamlarını Türkiye’ye yatırıma çağıran Babacan, "Türkiye’nin uzun vadeli istikrarına ve geleceğine güvenen ileride asla ’Ben yanlış yaptım’ demeyecektir" dedi.

SON BİRKAÇ HAFTAYA BAKMAYIN:

Türkiye’de son dönemde döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların ardından başlayan yaşanan tartışmalara da değinen Babacan, "Türkiye’de en azından Euro’ya geçiş dönemine kadar serbest kur rejimi egemen olacak" diye konuştu. Babacan konuşmasına şöyle devam etti: Son birkaç haftadır dünya ekonomilerinin içinde bulunduğu hareketliliğe bakıp da kimsenin aklına birşey gelmesin. Türkiye mutlaka sermayeyi cezbeden bir ülke olacaktır. Bu AB’ye katılım sürecinden geçmiş tüm ülkelerde böyle olmuştur, Türkiye’de de öyle olacaktır. Bundan sonra görmek istediğimiz, Türkiye ve Almanya arasında orta ve küçük ölçekli işletmeler arasındaki işbirlikleri. Bu konuda da yapabileceğimiz ne destek varsa hepsine hazırız."

YABANCILAR KARLI ÇIKTI:

Babacan, uzun vadede Türkiye’nin cazip bir ülke olacağını belirterek, "Şimdiye kadar Türkiye’ye güvenen yatırımcılar karlı çıktı. Bundan sonra da karlı çıkacaklar" dedi. Babacan ayrıca, "Türkiye, ilk kez 7 yıl boyunca yapacaklarını açıklayacak. Bu iş dünyası için büyük bir güvence" dedi.

AB YENİDEN TANIMLANACAK:

Türkiye’nin Avrupa açısından önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Babacan, "AB bir barış projesidir. Türkiye’nin üyeliği de AB’nin bu projesi için önemlidir. Türkiye’ni AB üyeliği öyle 26’ıncı 27’inci üyelik gibi basit bir olay değildir. Türkiye’nin üyeliği AB’nin yeniden tanımlanması anlamına gelecektir" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde