Avea'daki TIM hisselerinde top Hazine'de

Avea'daki TIM hisselerinde top Hazine'de

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avea'daki Telecom İtalia hisselerinin, Türk Telekom'a satılması konusunda son sözü Hazine'nin söyleyeceğini belirtti.

Avea'daki TIM hisselerinde top Hazine'de
16px
24px
25.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

'Kamu hisseleri Hazine'ye aittir. Dikkat edilmesi gereken, kamunun herhangi bir kayba uğramamasıdır' diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

'Türk Telekom, artık özel bir şirket. Her türlü kararını, yönetim kurulunda görüşüp verir. Bizim bir dahlimiz olamaz. Ama bu, teklifin mantıklı olup olmadığı, ticari olup olmadığına bağlı. Şirketin yönetim kurulu, bunu bir fırsat olarak görüyorsa, böyle bir yola gidecektir. Bizim görevimiz, ne kaybettirir, ne kazandırır ona bakmak. Hazine'nin bu işe olur vermesi lazım. Çünkü, kamu adına pay sahibi. Hazine'ye soruldu. Cevabını bekliyoruz. Arkadaşlarımız da incelemelerini sürdürüyor.'

Bakan Yıldırım, Kablo TV'ye yönelik sorular üzerine şunları söyledi: 'Lisans almak işin ilk şartıdır. Sonra yatırım yapılması, kablo çekilmesi lazım. Yıllardır bu işi yapan 6 şirket var. Türk Telekom ile gelir paylaşımına göre sözleşme yapmışlar. Bu, iyi işleyen bir sözleşme değil. Sözleşmenin dolmasına az bir zaman kaldığı için şirketler ilerisini görmeden yatırım yapmak istemiyor.'

Uzlaşma yolu ile çözüm bulmaya çalıştıklarını anlatan Yıldırım, 'Çözün, diye talimat verdim. Şu andaki gayretimiz bu. Gerekirse yeniden sözleşme yapılır' diye konuştu.

Deniz Güçer/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde